Kenan Evren

12 Eylül’e Giden Süreç Gibi…

Yorum

12 Eylül’de “Bizim Oğlanlar” başardı diye avuçlarını ovuşturanlar yine avuçlarını ovuşturuyorlar  mı bilinmez. Anımsanacağı gibi sokaklar kan gölüne dönmüşken, Meclis’te Cumhurbaşkanlığı için nafile turlar yapılırken, bir yandan da olayları önlemesi gereken faşist cunta koşulların olgunlaşmasını bekliyordu.

Sonunda koşullar olgunlaşmış, 12 Eylül darbesi oluvermişti. Peki ne demek istiyoruz? Sözü nereye getirmek, nereye bağlamak istiyoruz?

Siyasal ortama bir bakar mısınız? Cumhurbaşkanı ve Anamuhalefet partisi başta olmak üzere siyasal ortam tozduman. Kim haklı, kim haksız belli değil…

Cumhurbaşkanı kasaba politikacısı ağzıyla Anamuhalefete, Anamuhalefet Cumhurbaşkanına… Listeyi uzatıp kafa karıştırmayalım. Ortaya çıkan Türkiye fotoğrafı iyi, güzel, gelecek için umut veren düzeyde değildir.

En kısa zamanda siyaset dili,niteliği, ortamı düzeltilmezse kimse sıradan yurttaştan bir şey beklemesin: Kavga da eder, kuralları çiğner de… Başka şeyler de yapar.

Televizyonu açamıyoruz. Sivri dil ortamı geriyor. Düzeysizlik diz boyu. İktidar ne yapıyor? Muhalefetin önerisi ne?

İktidar muhalefetin kapısını çalıp şu konuda ne düşünüyorsunuz, bize yol gösterin filan dediği de yok. Muhalefetin gölge kabine oluşturup çözüm önerilerini sıraladığını da duymadık. Olsa da iktidarın önerileri dinleyip, kimisinden yararlandığı…

Sayın Ecevit, Sayın Demirel, Sayın Türkeş, Sayın Erbakan inceliği rafa kalkalı çok oldu.

İlle kavga, ille sertlik…

Bütün bunlar olurken yemek programında aynı sertlik, kuaför programında aynı üslup, bilgi yarışmasında aynı tarz düzey bütün toplumu tutsak almış durumda.

Hangi mahalleden olunursa olunsun, bir protest tarz tutturmuş herkes, alda bayrağı düşman üstüne…

Üzerine yürüdüğünüz kim, komşunuz yani yüzyüze bakacağınız insanlar…Belki bir kaç yıl sonra unutup gideceğimiz konuları büyütüp büyütüp karşı mahalleye saldırıyor herkes.

İşte bu yüzden bu hava puslu diyoruz. İşte bu yüzden şiddet ortamı egemen…

12 Eylül’e giden günler gibi..

İlle darbe olur demiyoruz…

Olmasın da… Olmamalı da…

Başta  Cumhurbaşkanı ve Anamuhalefete çok iş düşüyor…

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın