Çöpten ekmek toplayanlar

25 yaş altı, 50 yaş üzerine yaşama hakkı tanımamak

Halkın Gündemi

25 yaş altı ve 50 yaş üzeri çalışanların kıdem tazminatını kaldıran esnek çalışmayı içeren yasa, Meclis’teki komisyondan geçti. Yasaya karşı, Salı günü 81 ilde eylemler yapılacak.

Soruyoruz? Hükümet, AKP Meclis grubu bu yasayla akıl tutulması yaşamıyor mu? 4 yıllık dönem için seçilen milletvekilleri, 2 yıl görev süresini tamamlarsa emekliliği hakettiği gibi tazminatı da en üst sınırdan haketmiş sayılırken, yaşama yeni adımlarını atan genç çalışanlar ile 50 yaşını bitirenlere reva görülen bu yasa neyin nesi?

Elde edilen hakların yasayla çalışanların elinden alınması, TBMM’nin de aslında “manevi kişiliği”ne hakarettir. Meclis, çalışanın değil sermaye sınıfının meclisi gibi hareket edebilir mi? Suyun başını tutmuş milletvekilleri 2 yıl görev yapmaları sonucu 15 bin lira emekli maaşı alırken, millete 1 beş yüz lira verilmesi milletvekillerinin vicdanını sızlatmıyor mu? Milletvekilleri tazminatlarını en üst düzeyden hesaplanması ve verilmesi, tıpkı “ekmek bulamıyorlarsa, pasta yesinler” yaklaşımından öte nedir ki?

Eyyyy hükümet, eeeyyy AKP meclis grubu, eeeeyyy milletvekilleri, bu çığlığı duyun.

Yoksa bu çürüme her yanınızı çürüttüğü gibi kulaklarınızı da çürüttü de milletin sesini duyamıyor musunuz?

Her geçen gün zengin daha zenginleşirken, yoksulunun sırtından neden doyan doyana?

Kaynak yoksa, kesin milletvekillerin maaşından, kesin bakanların maaşından, kesin Cumhurbaşkanı’nın maaşından, kesin zenginlerin servetinden…

Aha da size bulduk mu kaynağı…

Ümüğü sıkılırcasına her geçen gün simit, peynir-ekmekle beslenen, çöpten ekmek yiyen, Pazar yerlerinden yiyecek arayan insanların görüntüleri size ulaşmıyor mu?

İktidarıyla muhalefetiyle kayıkçı kavgasına tutuşan sizler; halkın, milletin sesine ne zaman kulak vereceksiniz?

İktidarlar hep zengin yanadır, anladık da muhalefet neden yoksuldan, emeği ile geçinenden yana değil, bunu anlayamıyoruz.

HÜKÜMET AKIL TUTULMASI YAŞIYOR

Hükümet, bir yandan kıdem tazminatı ile oynayıp ortadan kaldırmaya çalışırken, elektrik, doğalgaz ve su sayaçlarının bakımını özel sektöre verip halkın sırtına yeni bir kambur eklemenin peşinde olduğu haberleri geliyor kulağımıza.

Bundan hemen vazgeçin…

Bu günler dar günler, bu günlerde hepimiz özverili olmak zorundayız…

Ancak halkın özveride bulunacak tek lokması, tek kuruşu kalmamıştır.

O ki aynı gemideyiz, o ki gemi su almaya başlamıştır.

Pastadan büyük pay kapan zenginler, bürokrat kesim, Ankara’dan Haymana’ya gidince yolluk, harcırah alan bakan ve milletvekillerinin özveride bulunma vakti gelmiş demektir.

Yoksa, yoksa…

Biliriz, yasaları da eğip büküp bu çığlıktan da bir suç üretirsiniz şimdi.

Yoksa her şeyin bir bedeli var. Tahtan düşmek, görevden alınma, uzaklaştırma gibi.

Halkı artık kandıramazsınız. Halk her şeyin farkında.

Beyler, yönetemiyorsunuz…

İstifa da onurlu bir yoldur.

Onurlu yolu değil de vergileri, geçim sıkıntısını ve diğer sorunları halkın sırtına yüklerseniz; halk sizi görevden alır.

İktidarı ile muhalefeti ile sizden hesap sorar.

Aklınızı başınıza devşirin, doğru yola buyrun, halkın sorunlarına çözüm üretin.

Bizden uyarması…

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın