Akdenizde gerginlik

ABD, Akdeniz’de Türkiye’nin karşısında Fransa’ya ‘çok sempatik’

Dünya

Türk-Fransız geriliminde ABD, safını Fransa’nın yanına belirledi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı, ABD’nin iki NATO müttefiki olan Fransa ve Türkiye arasında Akdeniz’de süren anlaşmazlıkta, Fransa’ya ‘çok sempatik’ yaklaştığını söyledi.

ABD’nin desteğine rağmen Fransa’nın NATO’da Türkiye karşısı karar çıkaramaması ise “NATO içindeki ABD hakimiyetinin de giderek zayıfladığı” şeklinde değerlendirildi. Türkiye ile Fransa arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliğin yankıları sürüyor. Fransa, bir Türk fırkateyninin Courbet gemisine ‘aydınlatma’ yaptığını ileri sürmüş ve konuyu NATO’ya taşımıştı. NATO ise yaptığı inceleme sonucu Türkiye’nin lehine bir rapor hazırladı. Rapora göre Fransız fırkateyni Courbet, açık sularda Türk gemilerine 20 mil suratle yaklaşarak tehlikeli manevralar yapmış, Türkiye ise herhangi bir ‘kilit atma’ girişiminde bulunmamıştı.

Fransız yalanının ortaya çıktığı rapor sonrasında Ankara, Paris’ten özür beklediğini açıkladı. Fakat olayın ayrıntıları ortaya çıkmasına rağmen ABD, Fransa’ya desteğini bildirdi. Fransa tarafından NATO’daki düzeni sağlayamamakla suçlanan Trump yönetimi, yeni bir açıklamayla geri adım attı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, ABD’nin, iki NATO müttefiki arasında Akdeniz’de meydana gelen çatışma konusunda Fransız tezlerine yakın olduklarını açıkladı. Çarşamba günü Paris’te gazetecilere konuşan O’Brien, “NATO müttefikleri ateş kontrol radarlarını birbirine çevirmemelidir. Bu iyi değil. Fransızların endişelerine sempati duyuyoruz, olayı çok ciddiye alıyoruz” dedi.

Associated Press, O’Brien’ın açıklamasını servis ederken, “Büyüyenkavga, NATO’nun safları arasında düzeni sağlama mücadelesinin ve Trump başkanlığındaki ABD liderliğinin etkisinin azaldığını ortaya çıkardı” yorumunda bulundu.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın