Mike-Pompeo

ABD BİLDİĞİMİZ GİBİ: VENEZUELA’DA MADURO MEŞRU DEVLET BAŞKANI DEĞİL

Dünya

ABD, Bush’un mahkeme kararıyla seçildiği seçimden bu yana, bir türlü “demokratik seçim” görüntüsü veremese de kendi gözündeki çapağı görme yerine Venezuela‘nın içişlerine birkaç darbe yoluyla müdahale etmesine karşın başarılı olmadı. Her başarısız darbe girişiminden sonra yaptığı açıklama ise aynıydı: Seçimle gelen hükümet meşru değil. Yine aynı açıklama yapıldı.

Venezuela‘da 6 Aralık 2020’de yapılan parlamento seçimlerinin ardından yeni milletvekillerinin göreve başlaması üzerine açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yeni hükümeti tanımadıklarını, Venezuelalı muhalif lider Juan Guaido‘yu ülkenin “meşru devlet başkanı” olarak tanımaya devam ettiklerini bildirdi.

Açıklamasında, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro liderliğindeki hükümet koalisyonunun kazandığı parlamento seçimlerini “hileli” olarak niteleyen Pompeo, 60 ülkenin ve birçok uluslararası örgütün Venezuela‘daki milletvekili seçimlerini tanımadığını ilan ettiğini hatırlattı.

İktidar partisi liderliğindeki Büyük Vatansever Kutup (Gran Polo Patriotico) koalisyonuna ilişkin değerlendirmede bulunan Pompeo, “Hileli bir şekilde seçilmiş olan bu yapı şimdi de Caracas’taki Federal Yasama Sarayı’nı işgal etti. Bu grubu gayrimeşru olarak görüyoruz ve ne onu ne de aldığı kararları tanıyacağız.” ifadelerini kullandı.

Maduro yönetimini devirmek için ABD‘nin desteklediği muhalif lider Guaido ve onun temsil ettiği 2015’teki Ulusal Meclis‘in Venezuela‘nın demokratik temsilcisi olduğunu ileri süren Pompeo, “ABD, geçici devlet başkanı Juan Guaido’yu Venezuela’nın meşru devlet başkanı olarak tanıyor. Başkan Guaido ve Ulusal Meclis, 2015’te Venezuela halkı tarafından özgür bir şekilde seçilmişti.” açıklamasında bulundu.

Pompeo, Venezuela‘daki siyasi partileri, sivil toplumu, öğrencileri, askerleri, dini örgütleri, işverenleri ve işçileri seçim sonuçlarını protesto etmeye çağırdı.

Venezuela‘da 6 Aralık’ta muhaliflerin çoğunluğunun boykot ettiği seçimleri iktidar partisi liderliğindeki Büyük Vatansever Kutup (Gran Polo Patriotico) oyların yüzde 68,43’ünü alarak Ulusal Meclis‘teki 277 sandalyeden 177’sini kazanmıştı.

Milletvekillerinin bugün göreve başlaması ile birlikte Ulusal Meclis‘te yapılan oylamada Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, 277 milletvekilinden 256’sının oyunu alarak Ulusal Meclis’in yeni başkanı seçilmişti.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın