ABD Ekonomisi

ABD Ekonomisi yüzde 32.9 daraldı

Dünya

ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış rakamla yüzde 32.9 daraldı. Bu rakam tarihin en büyük (çeyreklik) düşüşü olarak kayda geçti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın, yılın ikinci çeyreğine ilişkin dün yayınladığı rapora göre, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılası yıllık yüzde 32.9 oranında daralarak en kötü performansını gösterdi. Ekonomideki bu rekor daralmanın gerekçesi olarak Kovid-19 salgını sebebiyle kepenklerin ve ülke ekonomisinin kapatılması gösterildi.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, ekonominin yüzde 34.5 daralması bekleniyordu. Bu daralma, koronavirüs pandemisinin etkisiyle ülke ekonomisin 1930 Büyük Buhranı’ndan bu yana yaşadığı en sert daralma olarak kaydedildi. Ekonomistler sert düşüşün sebebini; “mart ayı ortasında korona salgınının yayılmasını önlemek amacıyla restoran, bar, fabrika gibi birçok işyerinin aniden kapatılması ve ekonomik faaliyetlerin durması” olarak ifade etti.

ABD ekonomisinde şimdiye kadar üç aylık dönemler itibariyle yaşanan en büyük düşüş yüzde 10 ile 1958 yılında gerçekleşmişti. 2008’deki finansal krizde ise ekonomi dördüncü çeyrekte yüzde 8.4 küçülmüştü.

İŞSİZLİK BAŞVURUSU 1 BUÇUK MİLYON

Diğer yandan ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre işsizlik maaşından yararlanmak üzere yapılan başvuruların sayısı da 25 Temmuz’da sona eren haftada 1.434 milyon oldu. Beklenti 1 milyon 445 bin idi. Bir hafta gecikmeli olarak gelen süregelen işsizlik başvuruları 18 Temmuz haftasında 867 bin artarak 17.018 milyon oldu. Bu, Mayıs başından bu yana süregelen başvurularda kaydedilen en yüksek artışı işaret ediyor.

EKONOMİDE BASKI ARTTI

Raporun yayımlanmasından önce açıklama yapan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ise, ekonominin korunması için önem taşıyan yeni bir aşamaya girildiğini belirterek, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artış ve salgını kontrol altına almaya yönelik önlemlerin yeniden uygulanmasının ekonomik faaliyette baskı yaratmaya başladığına dair son haftalarda bazı işaretler gördük” demişti. Powell, “Mayıs ve haziranda iyileşen ekonomik haberlerle bile genel olarak ekonomik faaliyet pandemi öncesi seviyesinin çok altında kalıyor. Reel ekonomide ikinci çeyrekteki daralma, muhtemelen rekor büyüklükte olacak” ifadelerini kullanmıştı.

 

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın