Güney Çin Denizi

ABD Güney Çin Denizi’nde kışkırtma peşinde

Dünya

Global Times gazetesinde Prof. Yu Ning imzasıyla yayımlanan makaleye göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’i Güney Çin Denizi’ni “deniz imparatorluğu” olarak görmekle suçlayarak karalamaya çalışıyor. Cumartesi günü yaptığı açıklamada Pompeo, “Güney Çin Denizi Çin’in deniz imparatorluğu değil” dedi ve Çin’in daha fazla toprak almasını önlemek için “özgür ulusları” birleşmeye çağırdı.

Prof. Yu, “Güney Çin Denizi’nden binlerce kilometre uzakta olan ABD, bölgesel işleri dikte etmeye çalışıyor. Hegemonyasını savunmak için defalarca uçak gemilerini ve savaş uçaklarını Güney Çin Denizi’ne gönderdi. ABD, Güney Çin Denizi’ndeki anlaşmazlıklara doğrudan dâhil olmamasına rağmen durumu sürekli olarak karıştırma çabası içinde” ifadelerini kullandı.

Buna karşılık, Çin’in bölgedeki diğer davacı ülkelerle anlaşmazlıkların barışçıl çözümünü teşvik etmeyi taahhüt ettiğini vurgulayan Prof. Yu, “İlgili tarafların ortak çabaları sayesinde, Güney Çin Denizi müzakereleri istikrarlı bir şekilde ilerlemektedir. Çin, Güney Çin Denizi’ndeki bazı adalarında ve kayalıklarda inşaatlar yaptı, ancak bunlar esas olarak sivil amaçlar için yasal ve meşru faaliyetlerdir” dedi.

EN BÜYÜK SORUN ABD

Güney Çin Denizi’ndeki davacılar arasındaki anlaşmazlıkların son yıllarda büyük ölçüde hafifletildiğini söyleyen Prof. Yu, “Şu anda Güney Çin Denizi’ndeki en büyük istikrarsızlaştırıcı güç ABD’dir” ifadelerini kullandı.

2016’teki Güney Çin Denizi tahkim davası, Filipinler ile Çin’i karşı karşıya getiremedi. Şimdi Washington, Çin ile diğer ülkeler arasındaki gerginliği kışkırtmak için başka bir oyun peşinde. ABD’nin girişiminin başarısızlığa mahkûm olduğunu söyleyen Prof. Yu, Filipin Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin sözlerini hatırlattı: “Filipinler Çin ya da ABD ile yan yana değil, bağımsız bir dış politika konusunda ısrar edeceğiz ve Güney Çin Denizi’nde çatışmacı olmayan bir duruş sergileyeceğiz.”

MÜTTEFİKİ AVUSTRALYA BİLE İSTEKSİZ

Prof. Yu, Güney Çin Denizi meselesinde “Çin’i kışkırtmak için ABD ile tam olarak uyum içinde hareket eden tek ülke, ABD’nin sadık müttefiki Avustralya’dır” dedi. Avustralya ile ABD’nin geçen gün gerçekleştirdikleri “iki artı iki danışma toplantısı”nda, Avustralya, Güney Çin Denizi’nde ABD ile savunma işbirliğini artırma sözü vermesine rağmen, gemi operasyonları konusunda herhangi bir taahhütte bulunmaktan vazgeçti. Bu, Canberra’nın kendisini ABD’ye tamamen bağlamak konusunda isteksiz olduğunu gösteriyor.

 

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın