Defender_Europe_2021

ABD İLE YUNANİSTAN’IN TRAKYA SINIRINDAKİ TATBİKATI BAŞLIYOR

Güncel

NATO’nun, ABD, Balkan ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkelerinin katılımıyla Baltık ülkelerinde gerçekleştireceği ‘Defender Europe 2021’ tatbikatı için hazırlıklar devam ediyor. ABD, tatbikat kapsamında bölgeye son yıllarda yaptığı en büyük yığınağını yapacak.

NATO’nun da katılımı ile gerçekleştirilecek ‘Defender Europe 2021’ tatbikatı için ABD, Yunanistan’a askeri yığınağını sürdürüyor.

Geçen yıl bahar aylarından gerçekleştirilmesi planlanan ve 1995 yılından beri ABD’nin Avrupa’ya en büyük kuvvet konuşlandırması olarak tanımlanan ‘Defender Europe 2020’ tatbikatı, küresel salgın nedeniyle ertelenmişti.

Tatbikat kapsamında Batı Trakya’daki Dedeağaç’a ABD ordusuna ait 110 adet Black Hawk genel maksat helikopteri, 25 adet Apache tipi saldırı helikopteri, 10 adet Chinook ağır nakliye helikopteri ve bin 800’den fazla askeri araç gelmesi bekleniyor.

Endurance adlı kargo gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek olan Amerikan ordusuna ait askeri helikopterler, İskeçe Kayalar atış tatbikat alanında Yunanistan’a ait aynı tip helikopterlerle birlikte eğitim tatbikatı gerçekleştirilecek.

DEFENDER EUROPE 2020 TATBİKATI

Defender Europe 2020 tatbikatı, NATO’nun katılımıyla ve ABD önderliğinde geçen yıl çok uluslu bir tatbikat olarak planlandı. Geçen yıl bahar aylarında Balkanlar, Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinde ABD ve 17 müttefik ülkenin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan tatbikat küresel salgın nedeniyle önce ertelendi. Ardından çok daha dar bir kapsamda yaz aylarında gerçekleştirildi.

Tatbikat, doğrudan ABD’den Avrupa’ya konuşlandırılan 20 bin asker ile 1995 yılından beri ABD merkezli kuvvetlerin Avrupa’ya en büyük konuşlandırılması olarak tanımlanıyor.

Ayrıca tatbikat soğuk savaşın sona ermesinin ardından ABD’nin NATO’ya bağlılığını ve Avrupalı m​üttefikleri ve ortaklarının yanında olma kararlılığını göstergesi olarak ifade ediliyor.

Tatbikata katılacak ABD dışındaki 17 müttefik ülke, lojistik ve birliklerin koordinasyonunda sorumlu rollerde yer alacak. Almanya merkezli gerçekleştirilecek tatbikatın bir kısmı, Rusya sınırlarındaki Polonya ve Baltık ülkeleri dahil 10 ülkede yapılacak.

Geçen yılki tatbikata 20 bini ABD askeri olmak üzere toplamda 37 bin askerin katılımı öngörülüyordu.

RUSYA TATBİKATA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Rusya’yı çevreleyen bölgeler olarak değerlendirilen Balkanlar, Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinde gerçekleştirilmesi planlanan tatbikat geçen yıl Rusya’da rahatsızlık oluşturdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO’nun Defender Europe 2020 tatbikatıyla Rusya’nın batı sınırında saldırgan güç topladığını ifade etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, tatbikata karşılık vereceklerini ifade etmişti. Lavrov, “Elbette karşılık vereceğiz. Büyük endişe yaratan bu süreçleri görmezden gelemeyiz ancak gereksiz risk oluşturmayacak şekilde karşılık vereceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

ABD-YUNANİSTAN ASKERİ YAKINLAŞMASI SÜRÜYOR

ABD ve Yunanistan, 2019 yılı ekim ayında Savunma İşbirliği Anlaşması’nı genişleterek stratejik savunma ve güvenlik iş birliği alanlarında çalışma kararı almıştı. İki ülke arasındaki işbirliği anlaşması 2020 yılı Ocak ayında Yunanistan Parlamentosu’nda kabul edildi.

Bu anlaşmanın kritik noktalarından birisi, Batı Trakya’daki Dedeağaç şehrinde bulunan askeri üssün ABD’ye tahsis edilmesiydi.

Ayrıca Yunanistan, bu anlaşma ile Larissa, Stefanovikio ve Dedeağaç’taki askeri üs ve tesislerin ABD ve NATO ile daha geniş kapsamlı şekilde kullanımına izin verdi.

Anlaşma çerçevesinde Girit adasının Suda Körfezi’nde yer alan Amerikan deniz üssündeki altyapı ve diğer imkanların ortak kullanımı da karara bağlandı.

Türkiye sınırına yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Dedeağaç Limanı’nın, Amerikan güçleri tarafından kullanılması kapsamında, limanı 2010 yılından bu yana engelleyen batık bir mavnanın çıkarılması için ABD 2,3 milyon dolar mali yardım taahhüdünde bulunmuştu.

Ayrıca Washington, Larissa’daki (Yenişehir) hava üssüne 14 milyon dolar, Marathi adasındaki üsse ise 6 milyon euro yatırım yapmayı kabul etti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve dönemin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Girit Adası’nın Suda Körfezi’nde yer alan deniz üssünde konuşlu savaş gemilerinde incelemelerde bulundular.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 2020 yılı Eylül ayında Yunanistan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında da iki ülke terörle mücadele, sınır güvenliği, organize suç örgütleri ve vize suçları gibi konularda da daha yakından işbirliğine gitme konusunda anlaşmalara imza koydu.

Pompeo, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile birlikte Suda Körfezi’ndeki Amerikan deniz üssünü ziyaret etti.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın