Küba

ABD KÜBA İÇİŞLERİ BAKANI’NI YAPTIRIM LİSTESİNE ALDI

Dünya

Kendi ülkesinde güvenli bir seçim yapamayan; bırakın seçimi sokaklarında polisin onlarca insanı gerekçesiz öldüren bir ülkeden bir türlü baş edemediği küçük ülkeye yeni yaptırım kararı insanı güldürecek türden.

ABD yönetimi, “ciddi insan hakları ihlali” gerekçesiyle Küba İçişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanı Lazaro Alberto Alvarez Casas’ı yaptırım listesine aldı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Koruma Ofisi’nce (OFAC) Küba İçişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanı Lazaro Alberto Alvarez Casas’ın yaptırım listesine eklendiği bildirildi. Açıklamada, yaptırım nedeni olarak “ciddi insan hakları ihlali” gerekçe gösterildi.

Kübalı muhalif Jose Daniel Ferrer’in Eylül 2019’da İçişleri Bakanlığının kontrolündeki bir hapishanede işkence gördüğü ve tecrit edildiği anımsatılan açıklamada, Ferrer’in hapishanede hiçbir tıbbi hizmet almadığı aktarıldı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Küba rejiminin uzun bir insan hakları ihlali geçmişi olduğunu iddia etti. Mnuchin, “ABD, Küba’daki ve dünyanın başka yerlerindeki vahim insan hakları durumunu ele almak için elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın