ABD'de “Başkanlık Yemin Töreni”

ABD’DE “BAŞKANLIK YEMİN TÖRENİ” İÇİN YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Dünya

ABD’de seçim sürecindeki gerginlikler ve Kongre’de yaşanan şiddet olaylarının gölgesinde gerçekleşecek “Başkanlık Yemin Töreni” için başkent Washington‘da ve Savunma Bakanlığında (Pentagon) son yıllarda benzeri görülmemiş güvenlik önemleri alındı.

ABD‘de iktidar değişimi, güvenlik riskleri açısından en kritik süreç olarak değerlendiriliyor.

Kasım ayının ilk salı günü yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçları belli olurken, başkan yasa gereği görevi 20 Ocak’ta devralıyor.

Aradaki 70 günlük sürede, seçilmiş olan başkanın kabine üyeleri ve Senatonun onayına tabi diğer yetkililerinin onaylanması ve kurumların devralınmasına ilişkin hazırlıklar yapılıyor.

Bu devir teslim süreci hem ülkeye yönelik dış müdahaleler hem de ABD’nin dış operasyonları açısından kırılgan bir dönem olarak nitelendiriliyor.

Ancak bu yıl yapılan başkanlık seçimlerinin ardından yaşananlar, ülkenin yakın tarihinde görülmediği için endişelere neden oldu.

Bu seçimlerde, yeni tip koronavirüs  salgını dolayısıyla 100 milyon civarında oy posta yoluyla kullanıldı. Bu nedenle seçimin sonucu 3 Kasım akşamı netleşemedi.

Diğer taraftan, ABD Başkanı Donald Trump da posta yoluyla kullanılan oylara hile karıştırıldığı iddiası ile birçok eyaletteki sonuçlara itiraz etti.

Seçimde usulsüzlük iddiaları, ülkedeki gerginlik ve kutuplaşmayı çok tehlikeli noktalara taşırken, Trump‘ın da katıldığı on binlerce Trump destekçisinin 6 Ocak’ta Washington‘da düzenlediği gösteriyle ülkedeki gerilim zirve yaptı.

Kongre’de, Başkanlık Seçimleri Seçiciler Kurulu Oylamasının onay oturumları yapılırken, göstericiler Kongre’ye yürüdü ve yetersiz güvenlik önlemlerinden dolayı bariyerleri aşan çok sayıda gösterici Kongre’ye girdi.

Kongre üyeleri sığınaklara alınırken, onay oturumuna başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence Kongre’den çıkarıldı ve göstericiler Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ofisini işgal etti.

Kongreye Ulusal Muhafızların sevk edilmesi ile olaylar kontrol alındı ancak 1814’teki İngiliz işgalinden sonra Amerikan Kongresi ilk kez işgal edilmiş oldu.

Demokratlar bu olayları “darbe“, “isyan” ve “yerli terör” olarak nitelendirirken Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD tarihinin en kapsamlı operasyonunu başlatarak Kongre’ye girenleri tek tek tespit edip yakalayacağını açıkladı.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın