Anthony Schinella

ABD’de Üst Düzey İstihbaratçının İntiharını İki Ay Gizlendi

Dünya

Demokrasinin başkenti yutturulan ABD’de Ulusal İstihbarat Konseyi Üyesi ve eski CIA çalışanı üst düzey bir istihbarat yetkilisinin Haziran’da evinde intihar etmesinin gizlendiği ortaya çıktı. The Intercept internet sitesindeki habere göre, ABD Ulusal İstihbarat Topluluğuna bağlı Ulusal İstihbarat Konseyi üyesi 52 yaşındaki Anthony Schinella‘nın 14 Haziran’da evinde intihar etmesi gizli tutuldu.

EŞYALARI ARANMIŞ

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Schinella‘nın “başkent Washington DC‘deki evinde başına silah sıkarak intihar ettiği” yönünde sağlık raporu yazılmasına rağmen olayla ilgili gizli soruşturma başlattı. Washington merkezli gazeteci olarak çalışan ve Schinella ile birkaç hafta önce evlenen eşi Sara Corcoran, intihar eyleminden hemen sonra ABD istihbaratından bir kişinin eve gelerek, Schinella’nın eşyalarını aradığını, pasaportlarını ve güvenli telefonunu aldığını söyledi. Konuyla ilgili görüşüne başvurulan bir CIA sözcüsü ise yorum yapmayı reddetti.

Ulusal İstihbarat Konseyi’nde askeri konularda uzman olarak çalışan Schinella, alanında en kıdemli kişi olarak ABD Başkanı ve üst düzey karar vericiler için raporlar hazırlıyordu.

ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKİCİ

Schinella’nın 14 Haziran’da intihar etmesi ise üyesi olduğu Ulusal İstihbarat Konseyi‘nin ABD gündemine oturduğu bir döneme denk geldi. New York Times gazetesi, 26 Haziran’da ABD’li istihbarat yetkilileri ve bulgularına dayandırdığı haberinde, Avrupa’da suikast girişimleriyle de bağlantısı olan Rus istihbarat biriminin, Taliban militanlarına Afganistan’daki Amerikan askerini öldürmeleri için para teklif ettiği iddiasında bulunmuştu. Bu iddiaların ardından ABD Başkanı Donald Trump, “Amerikan askerlerini korumak için hiçbir şey yapmadığı” yönünde eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Birkaç günde ise Schinella’nın üyesi olduğu Ulusal İstihbarat Konseyi, bu iddiaların “teyit edilmediği” yönünde bir çalışma hazırlamıştı. İlgili çalışma, kamuoyuna açıklanmasa da kısa sürede basında yer aldı. The Intercept’e göre, bu çalışma, söz konusu iddialar hakkında şüphe uyandırması açısından Trump yönetimini memnun edici bir gelişmeydi.

TALİBAN KONUSUNDA UZMANDI

Taliban ve örgütün askeri kapasitesi konusunda uzman bir isim olarak görülen Schinella, hayatını kaybetmeseydi; üyesi olduğu Ulusal İstihbarat Konseyi‘nin söz konusu iddialar hakkındaki çalışmasına katkı sunacak adlar arasında yer alacaktı. Schinella‘nın, çalıştığı kurumun uzmanlık alanıyla ilgili bir konuda ABD gündemine geldiği bir dönemde hayatını kaybetmesinin gizli tutulması ise dikkatleri çekti. Schinella‘nın eşi, eşinin CIA‘dan eski bir arkadaşının kendisiyle iletişime geçerek, CIA’nın ilgili soruşturmayı tamamladığını söylediğini ancak herhangi bir ayrıntı vermediğini kaydetti.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın