Quad

ABD’den, Çin’e Karşı Hint-Pasifik İttifakı Girişimi

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’e karşı geliştirilen ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya ittifakı (Quad) kapsamındaki görüşmeler için Tokyo’ya gitti. Quad toplantısının başlangıcında konuşan Pompeo, tüm ortakların serbest ve açık bir Hint-Pasifik arayışında olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo konuşmasında partnerlerine, Hint-Pasifik’teki bölgesel müttefiklerin Çin Komünist Partisi’ne (ÇKP) karşı işbirliği yapmasının her zamankinden daha kritik olduğu uyarısında bulundu.

Çin’in Himalayalar, Tayvan Boğazı ve diğer yerlerdeki eylemlerine atıfta bulunan Pompeo, “İnsanlarımızı ve ortaklarımızı ÇKP’nin sömürüsünden ve baskısında korumak için işbirliği yapmamız şimdi her zamankinden daha kritik” ifadelerini kullandı.

JAPONYA: BİR ÜLKEYE KARŞI TOPLANMADIK

Pompeo Quad toplantısı öncesi ise, mevkidaşlarıyla görüştü. Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, ile bir araya gelerek, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Geçen ay göreve başlayan Başbakan Suga Yoşihide ve kabinesinin, önceki Başbakan Abe Şinzo politikalarını sürdüreceğini anımsatan Dışişleri Bakanı Motegi, “Suga yönetimi, bölgesel istikrar ve barışın köşe taşı olan Japonya-ABD işbirliğini daha da ileriye götürme politikalarını sürdürmektedir” dedi.

Motegi, “Serbest ve açık Hint-Pasifik idealini hayata geçirebilmek için Japonya ve ABD olarak ara vermeksizin uluslararası topluma liderlik etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Pompeo, Japonya hükümetine yeni görevinde başarılar dileyerek, Suga ve kabinesinin iki ülke ittifakına katkılar sunacağını belirtti.

Ancak Pompeo’nun örgütlemeye çalıştığı Çin karşıtlığına rağmen, Japonya Dışişleri Bakanının Çin’den hiç bahsetmemesi dikkat çeki. Motegi ayrıca, görüşmelerin bir ülkeye yönelik olmadığını da vurguladı.

Diğer yandan, Japonya’nın yeni Başbakanı Yoshihide Suga’nın, ABD ile müttefikliğin yanı Çin ile ilişkilerini kademeli olarak geliştirmeye ve bir denge politikası oluşturmaya çalıştığı görülüyor.

QUAD TOPLANTISI

İkili, Quad toplantısı çerçevesinde Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ile de bir araya geldi.

Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QSD) ya da “Quad” olarak bilinen ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya arasında 2007’de başlatılan diyalog forumu, 2017’de “dörtlü ittifak” haline dönüştürülmüştü.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın