Çin- ABD

ABD’den WeChat ve Tiktok’a Yasak Çıkmadı

Dünya

ABD’de yasaklanma tehdidi ile karşı karşıya olan Çinli şirketler WeChat ve TikTok’a yönelik kararlar durduruldu. TikTok’un sahibi ByteDance, dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi Oracle ve perakende devi Walmart ile anlaşmaya vardı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kuzey California Bölge Mahkemesi’nden bir yargıç, önceki gün ABD Ticaret Bakanlığı’nın WeChat uygulamasına yasak getirilmesi kararını durdurdu. TikTok’un ABD’deki işleri de devam ediyor.

Yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya olan TikTok’un Çinli sahibi ByteDance, dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi Oracle ve perakende devi Walmart ile bir anlaşmaya vardı.

ABD Başkanı Donald Trump hafta sonu üç şirketin yaptığı anlaşmaya prensipte onay verdi.

Anlaşmaya göre, ABD’li şirketler Oracle ve Walmart, ByteDance’ın yüzde 20 hissesini satın alacak, böylece TikTok’un Amerikan operasyonunu yürütecek.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, üç şirketin işbirliği kapsamında genel merkezi ABD’de bulunacak TikTok Global kurulacak.

HALKA ARZA GİDECEK

ByteDance tarafından dün yapılan açıklamada Oracle, Walmart ve ByteDance işbirliğinde kurulacak TikTok Global adındaki şirketin halka arza gideceği, böylece şirketin kurumsal bir yönetim yapısına kavuşması ve şeffaflığının amaçlandığı belirtildi.

Şirketin halka arza gitmeden bir kısım hissesinin önceden satılacağı belirtilirken böylece ByteDance’in TikTok Global’de yüzde 80 hissesinin kalacağı aktarıldı.

TikTok Global’in yönetim kurulu üyeleri arasında ByteDance’in kurucusu Zhang Yiming, Walmart’ın CEO’su Doug McMillon ve ByteDance’in diğer direktörlerinin de yer alacağı ifade edildi.

Şimdiki planda TikTok’un herhangi bir algoritma ya da teknoloji transferi yapmasının düşünülmediği, Oracle’ın sadece platformun ABD’deki kaynak kodlarına güvenlik erişiminin olacağı aktarıldı.

ÇİN’İN DE ONAYI GEREK

ABD’de 100 milyon kullanıcısı olan TikTok’un ülkede 25 bin kişiye daha istihdam yaratması bekleniyor.

Anlaşmanın Çin hükümeti tarafından da onaylanması gerek.

Diğer yandan basında çıkan haberlere göre ByteDance, TikTok’un değerlemesinin 60 milyar doları bulmasını bekliyor.

ÇİN ABD’Yİ ADİL REKABETE ÇAĞIRDI

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın dün düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD’de mahkemenin WeChat yasağını durdurmasını ve TikTok ile ilgili gelişmeleri, Pekin’in nasıl karşıladığı soruldu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, şirketlerin iş uygulamaları hakkında yorum yapmayacaklarını söyledi.

Wang, prensip olarak, Çin’in ABD’yi piyasa ekonomisi ve adil rekabet ilkelerine saygı göstermeye, uluslararası ekonomik ve ticari kurallara uymaya, normal ekonomik ve ticari iş birliğini siyasallaştırmaya son vermeye ve ABD’de yatırım yapan ve faaliyet gösteren yabancı şirketler için açık, adil ve ayrımcı olmayan bir ortam sağlamaya çağırdığını belirtti.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın