Hotan Id Kah Camii

ABD’nin ‘Camileri yıkıyorlar’ savını Uygur yetkilileri yalanladı

Dünya

Sinciang Uygur Özerk Bölgesi yetkilileri, ABD Dışişleri Bakanlığının bölgedeki camilerin yıkıldığını iddia eden raporunu yalanladı ve ABD’yi “Çin’in Sinciang politikasını hikayeler üreterek lekeleme çabasını” durdurmaya çağırdı. Haziran ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, Sinciang Yerel Hükümeti’nin bölgedeki camileri yıkarak din özgürlüğünü bastırdığını iddia eden 2019 Uluslararası Din Özgürlüğü Raporunu Kongre’ye sunmuştu.

‘RAPORDAKİ İDDİALAR SÖYLENTİDEN İBARET’

Xinhua haber ajansına göre, Sinciang Bölgesel Hükümet Sözcüsü Alican İnayet (Ilijan Anayt) düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD raporunun amacını şöyle tanımladı: “Asıl amacı, dini meseleleri siyasallaştırmak, dini kullanarak Sinciang’a ve Çin’in iç işlerine müdahale etmektir.”

Alican İnayet, bölgedeki “camilerin zorla yıkılması” iddiasının tamamen saçmalık olduğunu söyledi. “Yasaya uygun olarak kayıtlı olan dini faaliyetler için mekanların yasal hakları ve çıkarları hükümet tarafından korunmaktadır” dedi.

CAMİLERİN KORUNMASI VE ONARIMI

Sözcü, “Sinciang, camilerin korunmasına ve onarımına her zaman büyük önem verdi. Merkezi ve yerel hükümetlerin tamamı sadece camilerin iyileştirilmesine yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda inanç sahibi insanların normal dini ihtiyaçlarını da garanti etti” diye ekledi. Alican İnayet, Sinciang’daki bazı camilerin 1980-2000 yılları arasında veya daha önce inşa edildiğini ve camilerdeki tesislerin potansiyel güvenlik tehlikeleri ile neredeyse kullanılamaz hale geldiğini, bu nedenle bölgesel hükümetin harap hale gelmiş camileri yenilediğini ve bu camilerin genel hallerini düzelttiğini söyledi.

“Camilerin koşullarını iyileştirdik. Din adamları ve Müslümanlar tarafından yaygın olarak duyulan ihtiyacı karşılamamız Müslümanları memnun etti” dedi. Alican İnayet, bölgesel hükümetin Kaşgar vilayetindeki Yecheng ilçesindeki Jiami Cami’nin ve 2018’te Hotan vilayetindeki 800 yıllık Id Kah Cami’nin yıkıldığını iddia eden rapora yanıt olarak, raporun doğru olmadığını söyledi.

CAMİLER ULUSAL KÜLTÜREL KORUMA LİSTESİNE ALINDI

“Bu asırlık camiler yıkılmamış ve yerel yönetimler tarafından iyi korunmuştur” diyen Alican İnayet, “Jiami Camisi’nin kapı ve kapı kulesi Eylül 2018’de tehlikeli durumda olarak değerlendirildi. Dini faaliyetleri sırasında Müslümanları korumak için, kapı ve kapı kulesi Şubat 2019’da onarıldı ve yenilenmiş cami 6 Mart 2019’da tekrardan hizmete girdi” dedi.

Alican İnayet, Hotan vilayetindeki asırlık Id Kah Camisi’nin de iyi korunduğunu ve 2013 yılında Danıştay tarafından Ulusal Kültürel Kalıntı Koruma Listesine dahil edildiğini söyledi. Bu arada, Çin’deki ABD Büyükelçiliği tarafından Kaşgar’daki 1000 yıllık Id Kah camisinin tahrip edilmiş plaketini gösteren bir fotoğrafa yanıt olarak da Sözcü Alican İnayet, bunun “sadece saçmalık” olduğunu söyledi ve elçiliği “söylenti yaymayı durdurmaya ve yalan haberi düzeltmeye” çağırdı. Sözcü Alican İnayet, “Plak dış etmenlere maruz kaldığından ve üzerindeki el yazısının yıllar boyunca hava koşulları tarafından bulanıklaştırıldığından dolayı 2017 yılında İslam alimleri ve Müslümanlarla görüşüldükten sonra plak yenilenmeye, yeniden yazılmaya ve yeniden boyanmaya başlandı” açıklamasını yaptı.

Yorumunuzu Buraya Yazın