ABD'ye gitmeye çalışan göçmenlere Guatemala ordusu müdahale etti

ABD’YE GİTMEYE ÇALIŞAN GÖÇMENLERE GUATEMALA ORDUSU MÜDAHALE ETTİ

Dünya Güncel

Orta Amerika ülkesi Honduras‘tan Meksika’ya, ardından da Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmak isteyen ve sayıları 9 bini geçen göçmenlerle Guatemala ordusu arasında arbede yaşandı.

Bölge basınında çıkan haberlere göre, Honduras‘ın San Pedro Sula kentinden 13 Ocak’ta yola çıkan binlerce göçmen, Guatemala‘nın ​​​​​​​Chiquimula şehrine bağlı Vado Ancho kasabasında, Guatemala ordu güçleri tarafından durduruldu.

Guatemala ordusu, kontrol noktasından geçmeye çalışan göçmenlere göz yaşartıcı gaz ve copla müdahalede bulundu, çok sayıda kişi yaralandı. Yoğun gazdan etkilenen göçmenler geri çekilmek zorunda kalırken, bölgedeki gerginlik aralıklarla devam ediyor.

Ulusal Göç Enstitüsü (INM), Guatemala’ya giriş yapan göçmenlerin sayısının 9 bini geçtiğini ve olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Öte yandan Meksika, göçmenlerin “yasa dışı geçişine” izin vermeyeceğini duyurdu ve sınır bölgesinde güvenlik önlemlerini artırma kararı aldı.

Ülkelerindeki şiddet, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunlar nedeniyle daha iyi bir yaşam kurmak için ABD‘ye ulaşmaya çalışan binlerce kişi, ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden‘ın, mevcut göçmen politikalarını değiştireceğini açıklamasının ardından Honduras‘tan yola çıkmıştı.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın