Müzakereler sürerken 5 polis öldürüldü

Afganista ile Taliban Müzakereleri Sürerken 5 Polis Öldürüldü

Dünya

Afganistan hükümeti ile Taliban arasında doğrudan barış görüşmeleri devam ederken, hükümet yetkilileri dün Taliban saldırısında 5 polisin hayatını kaybettiğini bildirdi. Taliban ise olaya ilişkin henüz açıklama yapmadı.

Afganistan hükümeti ile Taliban arasında Katar’ın başkenti Doha’da önceki gün başlayan ilk doğrudan barış görüşmeleri devam ediyor.

ABD, Rusya, Çin, Türkiye, İngiltere, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerin temsilcilerinin konuşmalarıyla başlayan görüşmeler sürerken, Taliban militanlarının, dün Afganistan’ın Kapisa vilayetinin Tegab ilçesine düzenlediği silahlı saldırıda 5 polisin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kapisa Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Abdul Şayık Şuriş, basına yaptığı açıklamada, saldırıda 5 polisin yaşamını yitirdiğini, 7 güvenlik görevlisinin de yaralandığını belirtti.

Şuriş, saldırının ardından çıkan çatışmada militanların da kayıp verdiğini kaydetti.

Ayrıca Afganistan Savunma Bakanlığı, Taliban militanlarının son 24 saatte ülkenin 15 vilayetinde saldırı düzenlediğini açıkladı.

Diğer yandan aynı gün Afganistan’ın başkenti Kabil’de de bombalı saldırı düzenlendiği, 2 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kabil Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Firdevs Faramarz, basına yaptığı açıklamada, Kabil’in Kotay Sangi bölgesinde yol kenarına yerleştirilen bombanın patlatıldığını söyledi.

Saldırıda 2 kişinin yaralandığını ifade eden Faramarz, dün sabah Kabil’in Pagman ilçesinde de bombalı saldırı düzenlendiğini, saldırıda can kaybının olmadığını belirtti.

‘ÖNEMLİ BİR ADIM’

Afganlar arası müzakerelerin açılış törenine katılmak üzere Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, Taliban ile Afganlar arası müzakerelerin devam edeceğini belirtti.

Abdullah, Doha’da düzenlediği basın toplantısında, Afganistan hükümeti ile Taliban’ın barış için bir araya gelmesinin ve görüşmelere başlamasının çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Müzakerelerin uzun sürebileceğini ifade eden Abdullah, “Afganistan’ın sorunları bir ya da iki kere görüşmeyle çözülecek bir şey değil” dedi.

Abdullah, Afgan halkının, müzakereler sonucu şiddetin son bulmasını ve ateşkesin uygulanmasını beklediğini kaydetti.

AFGANİSTAN İŞGALİ VE BARIŞ GÖRÜŞMELERİ

ABD, ilk kez eski Başkan Barack Obama yönetiminde Afganistan’da Taliban ve Afgan hükümetleri arasında görüşmeler yürütülmesi için girişimlerde bulundu. ABD’nin 2011, 2012 ve 2013’teki girişimleri sonuçsuz kaldı.

Donald Trump’ın, 2017’de ABD başkanı seçilmesinin ardından müzakerelerin başlaması yeniden gündeme geldi. ABD ile Taliban temsilcileri, 25 Şubat 2019’da barış görüşmeleri için Katar’ın başkenti Doha’da ilk kez bir araya geldi.

ABD Başkanı Trump’ın Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Eylül 2019’da taraflar arasında anlaşmaya varıldığını, anlaşmanın Başkan Trump’ın onayını beklediğini açıkladı. Ancak aynı günlerde Kabil’de yaşanan terör saldırısında bir ABD askerinin ölmesi üzerine Trump, anlaşmayı erteledi.

ABD ile Taliban arasında Aralık 2019’da yeniden başlayan görüşmeler, “şiddetin azaltılması” adı verilen fiili ateşkes kararıyla sonuçlandı. 22 Şubat 2020’de başlayan 7 günlük sürenin sonunda 29 Şubat’ta barış anlaşması imzalandı.

2001’DEN BERİ ORDALAR

11 Eylül saldırılarının ardından ABD ve NATO güçleri, Ekim 2001’den bu yana Afganistan’da bulunuyor.

Afganistan işgali ABD’nin en uzun süreli ve maliyetli savaşlarından biri olarak tarif edilirken, ABD Başkanı Donald Trump da Afganistan işgali için ‘en büyük hatamız’ ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı ayrıca geçen hafta, kısa sürede ABD’nin Afganistan’daki asker sayısını 4 bine düşüreceklerini duyurdu. ABD’nin Afganistan’da 13 bin civarında askeri bulunuyor.

POMPEO-TALİBAN GÖRÜŞMESİ

Afganistan hükümeti ile Taliban arasındaki ilk doğrudan barış müzakereleri için Katar’ın başkenti Doha’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Afgan heyetinin yanı sıra Taliban’ın Siyasi İşler Bürosu Başkanı Molla Birader ve beraberindeki Taliban heyeti ile görüştü.

Görüşme ile ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cale Brown, yıllardır süren savaşı sona erdirmek için başlayan müzakereleri “tarihi” olarak niteledi.

Brown, görüşmede Pompeo’nun Taliban liderlerine müzakereleri kapsamlı ve kalıcı bir ateşkes ve siyasi çözüm için bir fırsat olarak değerlendirmeleri çağrısında bulundu.

GÜNEY ASYA STRATEJİSİ

ABD Savunma Bakanı Mark Esper de Doha’da başlayan müzakerelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Afgan barış müzakerelerinin başlaması Afgan barış sürecinde tarihi bir andır ve Başkanın (Trump) Güney Asya Stratejisi’ni ileri taşımak için önemli bir adımdır” ifadelerine yer verdi.

Yorumunuzu Buraya Yazın