Yemek Yiyen İşçi

ALIN SİZE KÖLELİKTEN HALLİCE ASGARİ ÜCRET: AGİ DAHİL 2 BİN 825 TL

Ekonomi

Yeni Asgari Ücret, işveren ve hükümet  kesiminin istediği yönde belirlendi. Çalışan kesimlerin yorumu ise “kölelikten hallice” oldu.

Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk, 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücretin AGİ dahil 2 bin 825 TL olacağını açıkladı. Brüt asgari ücret ise 2021 yılı için 3 bin 577 lira 50 kuruş olacak. Bakan Selçuk net asgari ücrette 2020 yılına göre yüzde 21 artışla 500 TL zam yapıldığını söyledi

TÜRK-İŞ: YETERSİZ

Komisyonda işçi kesiminin temsil eden Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Karara muhalif kalıyoruz, katılmıyoruz. Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır.” İfadelerini kullandı.

İŞVEREN KESİMİ: ENFLASYONUN 7 PUAN ÜZERİNDE

İşverenleri temsil eden TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Zorlu bir süreci tecrübe ettik. Bu durum en başla çalışan kesim, işçiler için zor aynı zamanda işveren için de zor. Enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payıyla asgari ücrete karar verilmiş oldu” dedi.

Şu an uygulanan asgari ücret ise net 2 bin 324 lira 71 kuruş.

HÜKÜMETE VE İŞVEREN KESİMİNE ÖNERİMİZ

Asgari ücreti 3 bin lira kabul edip, her işverene ve hükümet üyesine 10 katı maaş bağlayıp bütün mal varlıklarını kamulaştıralım. Geçinebilirlerse işçi kesiminin “kölelik düzeyinde yaşam sürüyoruz” suçlaması da boşa çıkar böylece. Yoksa bal tutan parmağını yalıyor varolagelen durum varlığını korudukça…

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın