İlham Aliyev

Aliyev: Ermenistan yönetimi Sorosçu

Dünya

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bir süredir sınırda sıcak çatışmalar yaşanan Ermenistan yönetiminin Soros Vakfı bağlantılı olduğunu söyledi. Aliyev, turuncu devrimlerin finansörü Soros’un Ermenistan’a yakın zamanda 600 bin dolar ödediğini belirtti.

AZERTAC’ın haberine göre Aliyev, Balaken’deki açılış sırasında yaptığı açıklamada Ermenistan’ın yeni yönetimine ilişkin konuştu.

“Ermenistan’da meydana gelen ‘devrim’in, Soros ve ona yakın çevrelerin bir başka provokasyonu olduğu açıktır” diyen Aliyev şöyle devam etti:

“Evet, Ermeni halkı önceki iktidardan nefret ediyordu ve bunu gizlemiyordu. Ermenistan’da önceki iktidar nefret edilmeyi hak ediyordu. Fakat onların yerine gelen grupların önceki iktidardan pek farkları yok. Soros Vakfı’nın yakın zamanda Ermenistan’a pandemiyle mücadele için 600 bin dolar vermesi tesadüf değil. Başka hangi ülkeye maddi yardımda bulundular? Eski Sovyet ülkelerinden hiçbirine. Azerbaycan’a yardım ettiler mi? Hayır.”

Azerbaycan’da Soros Vakfı’nın izinin bile kalmadığını vurgulayan Aliyev şunları söyledi:

“Çünkü burada provokasyon yapıyorlardı ve gençlerin zihinlerini zehirliyorlardı. Gençlerin devletlerine karşı başkaldırmalarını istediler. Bu nedenle onların işi bitirildi. Fakat Ermenistan’da kanatlarını genişçe açtılar ve bunu saklamıyorlar. Bu açık bir bağıştı. Ermenistan’ın mevcut yönetiminin Soros Vakfı’ndan para aldığını, onların temsilcisi olduğunu ve emirlerini yerine getirdiğini biliyoruz.”

Ermenistan’ın bugünkü başbakanı Nikol Paşinyan. Paşinyan, 10 sene boyunca cumhurbaşkanı olan Serj Sarkisyan’ı protesto gösterilerinin ardından 2018 Mayısında başbakanlığa seçilmişti. Ermenistan’da, Paşinyan ve ittifakı ‘reformcu’ olarak adlandırılıyor.

Ermenistan Yönetimi

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın