MİT Almanya

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı: MİT casusluk faaliyeti yürütüyor

Dünya

Almanya‘nın iç istihbarat birimi olan Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), 2019 yılı raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda, MİT’in faaliyetlerine geniş yer verildi. DW Türkçe‘nin haberine göre raporda, MİT’in Almanya’da hem açık kaynaklardan bilgi topladığı hem de örtülü casusluk faaliyetleri yürüttüğü belirtildi. Almanya’daki Türk kökenli toplumun büyüklüğüne, Türk örgütlerinin ve diplomatik temsilciliklerinin sayıca çok olduğuna dikkat çekilen raporda, bunun MİT’in istihbarat faaliyetleri lehine bir ortam sağladığına dikkat çekildi.

Türk istihbaratının faaliyetlerinin ağırlık merkezinin PKK ve FETÖ yapılanması olduğunun altı çizilen raporda, AKP hükümetine muhalif dernek veya kişilere yönelik istihbarat faaliyetlerinin de bulunduğu ileri sürüldü. “Türk istihbaratının, Almanya’daki Türkiye kökenli topluma nüfuz etme amaçlı girişim çabaları” olduğu savunulan raporda, MİT’in aynı zamanda Almanya genelinde, siyasi kararalma süreçlerini etkilemeye, Alman siyaseti, ekonomisi, ordusu, bilim dünyası ve yüksek teknolojisine yönelik istihbarat edinmeye çalıştığı vurgulandı.

RAPORDA BU YIL DİTİB YOK

Geçmiş yıllardaki raporlarda, istihbarat faaliyetleri kapsamında Türk devletinin artan oranda diasporadaki kurumları kullandığı savunularak yer verilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) bu yılki raporda bulunmaması dikkat çekti.

GÜVENLİĞİ TEHDİT EDEN AŞIRI YABANCI HAREKETLER: PKK VE DHKP-C

Raporun, “Güvenliği Tehdit Eden Aşırı Yabancı Hareketler” başlığı altında, Almanya’nın terör örgütü olarak yasakladığı PKK ve DHKP-C’nin faaliyetleri de mercek altına alındı. Raporun bu bölümünde ayrıca, “Ülkücü Hareket” ve Almanya’daki milliyetçi gruplarla ilgili bilgilere yer verildi. İç istihbaratın raporuna göre PKK, yaklaşık 14 bin 500 üyeyle yabancı aşırı hareketler arasında en büyük grubu oluşturuyor. PKK yapılanmalarının Avrupa’da, kendilerine yönelik terör örgütü algısını kırmak için çeşitli isim değişikliklerine gittiğine işaret edilen raporda, bu çerçevede geçen yıl Almanya’da da adımlar atıldığı kaydedildi. BfV’ye göre, PKK’nın etkisindeki derneklerin çatı örgütü olarak görülen NAV-DEM geri planda kalırken, yeni kurulan KON-MED, örgütün faaliyetlerinde öne çıkmaya başladı.

PKK’YA KATILIM AZALDI BAĞIŞ ARTTI

Alman iç istihbaratının raporunda son dönemde PKK etkinliklerine katılanların sayısının gerilediğine dikkat çekildi, örgütün 2019 yılında Almanya’da yaklaşık 16 milyon avro topladığı, bunun geçen yıla göre daha fazla olduğu belirtildi. PKK’nın yine geçen sene Avrupa genelinde topladığı paranın ise 25milyon avroyu geçtiği kaydedildi. Raporda PKK’nın son dönemde Almanya’da özellikle “gençleri endoktrine ederek silahlı mücadele için yanına çekmeye çalıştığına”, bu çabaların Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri harekatı ile birlikte arttığına vurgu yapıldı.

ALMANYA’DAKİ YABANCI TERÖRİSTLER

Haziran 2013’den bu yana en az 280 kişinin PKK’ya katılmak için Almanya’dan, Türkiye’nin güneydoğusuna, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’ye gittiğinin, bunlardan en az 23’ünün bölgede hayatını kaybettiğinin, 135 kişinin ise yeniden Almanya’ya döndüğünün saptandığı kaydedildi. 2019 yılında, PKK’ya katılmış olan en az dört Alman vatandaşının çatışmalarda hayatlarını kaybettiği belirtilen raporda, şu ifadeye yer verildi: “Bunlar, Almanya’dan kişilerin, gerçekten de askeri olarak eğitildikleri ve çatışmalarda kullanıldıklarını kanıtlıyor.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın