Angela-Merkel

ALMANYA BAŞBAKANI ANGELA MERKEL: IRKÇILIK BİR ZEHİRDİR

Dünya

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Şubat 2020’de Hanau kentinde meydana gelen ırkçı saldırıda yaşamını yitirenleri anmak amacıyla görüntülü bir mesaj yayınladı.

Merkel, ırkçı nefretten kaynaklanan bu korkunç saldırıda yaşamını yitirenleri andığını belirterek, “Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir.” dedi. Şansölye, ırkçı saldırının Alman toplumunda barış içinde bir arada yaşama ve uyum için dönüm noktası olduğunu vurguladı. Irkçı saldırıda ölenlerin adlarını tek tek anan Merkel, aşırı sağcı katilin bu insanları tanımadığını sadece görünüşlerinden ve göçmen olmalarından nefret ettiğine dikkati çekti.

Hanau’da geçen yıl yapılan anma etkinliğini ve aileler ile yaptığı görüşmeleri hiç unutmayacağını kaydeden Merkel, “Bu ülkede yaşayan bizler her birlikte ırkçılığa ve nefrete karşı duracağız” ifadesini kullandı. Şansölye, Hanau’daki cinayetlerin, Halle’deki Yahudi sinagoguna yapılan saldırı ve Kassel Valisi Walter Lübcke’nin öldürülmesi gibi ırkçı şiddet eylemlerinin aşırı sağcılığın neler yapabileceğini korkunç şekilde gösterdiğini belirterek, hükümetin bu yıkıcı ideolojinin kökünü kazımak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın