Altın

Altının gramı 410 TL oldu

Ekonomi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart altının kilogramı 409 bin 500 liraya yükseldi. Altın piyasasında, en düşük 407 bin 250 lira, en yüksek 410 bin 150 lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 1.71 artışla 409 bin 500 liradan tamamladı. Altının gramı da dün gün içinde 409.9 TL’ye kadar çıktı.

TEŞVİKLER YÜKSELTİYOR

BloombergHT’nin haberine göre, altın ekonomilere teşvik beklentileri ile hareketlenirken, gümüş de yedi yılın zirvesine tırmandı. Yatırımcılar, koronavirüs vaka sayısındaki sert yükselişten dolayı artan güvenli liman alımları, yavaşlayan büyüme, zayıflayan dolar ve ABD’de negatif faizler nedeniyle bu metallere yöneliyor. Hükümetler ve merkez bankalarından gelen yüklü miktardaki teşvikler de fiyatları destekledi.

ONS ZİRVEYE DOĞRU

Spot altın yüzde 1.3 yükselişle ons başına bin 865 dolara kadar çıkarak Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyesini gördü ve aynı yıl bin 921 dolar ile gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı. ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Mart ayından bu yana en düşük seviyesi yakınında seyrediyor. Çinli altın ve gümüş hisse senetleri değer kazandı ve China Silver Group Ltd. Hong Kong’da yüzde 30’dan fazla yükseldi. Saxo Bank A/S emtia strateji müdürü Ole Hansen, “Fiyatların daha da kolay hareket etme eğilimi gösterdiği tipik düşük hacimli yaz dönemi piyasasındayız” dedi ve “Altın rekor zirveye ne kadar yaklaşırsa, manyetik alan daha da güçlenecek ve bu durumda bu rekor seviyenin görülmesi fazla uzun sürmeyebilir” şeklinde görüş bildirdi.

Yorumunuzu Buraya Yazın