31. Ankara Uluslararası Film Festivali

Ankara Film Festivali izleyicili olacak

Kültür-Sanat

Salgın nedeniyle Haziran başından 3-11 Eylül 2020 tarihine  ertelenen Ankara Film Festivali, bu dönem düzenlenen festivallerin aksine ilk kez izleyicili yapılacak. Jüriye de sinema salonunda izlettirilecek filmler de salgın dönemi için bir ilk oluyor.

Festival sorumlusu, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol‘un verdiği bilgiye göre festival filmleri, Ankara izleyicisine bütün sağlık önlemleri alınmış olarak üç ayrı kapalı salonda, yarım kapasite ile ve seans araları geniş verilerek gerçekleşecek. Ankara’da şimdiden heyecanı başlayan 31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması finalistleri de belli oldu.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen film festivali kapsamında en iyi film ödülünü alan filme 50 bin TL, ilk filmlere verilen Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü‘nü kazanan filmde ise 10 bin TL ödül verilecek.

Toplam 13 ödülün verileceği yarışmada en iyi filmlerin, yönetmenin, oyunculukların, senaryonun, görüntünün, özgün müziğin, sanat yönetiminin, kurgunun değerlendirileceği sinema filmlerinin uzun bir aradan sonra ilk kez Kızılay Büyülü Fener Sineması‘nda, sinema salonlarında seyirciyle buluşacak olması ayrı bir ilgi uyandırdı.

 JÜRİ BAŞKANI USTAOĞLU

Yarışma filmlerinin jürisi, yönetmen Yeşim Ustaoğlu başkanlığında oyuncu Berkay Ateş, Tuğçe Altuğ, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve sinema yazan Uğur Vardan‘dan oluşuyor. Salgın koşullarında ulaşım zorluklarından ötürü yabancı konuk ve jüri üyesi çağrılmadı.

Festivalde ayrıca gençlere yönelik proje geliştirme yarışması da ilk filmler için yapılacak ve bunun için desteği AB Türkiye Delegasyonu sağlayacak.

Yarışacak filmler şöyle: “Aşk, Büyü, vs.” – Ümit Ünal, “Bilmemek” – Leyla Yılmaz, “Ceviz Ağace” – Faysal Soysal, “Kovan” – Eylem Kaftan, “Omar ve Biz’ – Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er, “Şair” – Mehmet Emin Yıldırım, “Topal Şükran’ın Maceraları” – Onur Ünlü, “Uzak Ülke”-Erkan Yazıcı, “Uzun Zaman Önce” – Cihan Sağlam.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın