Atık ayakkabılar kuşlara yuva oldu

Atık ayakkabılar kuşlara yuva oldu

Genel

Hatay’ın İskenderun ilçesinde artık kullanılamaz hale gelen ayakkabılar, rengarenk boyanarak kuş yuvasına dönüşüyor. Toplumda çevre bilinci uyandırmak ve israfa dikkati çekmek isteyen bir grup, atıl hale gelmiş, çöpe atılan ayakkabıları değerlendirmek istedi.

Kısa sürede toplanan 80 çift ayakkabıyı bir atölyede kuşların yaşayacağı şekilde genişletip, işlemden geçirerek çeşitli renklere boyayan vatandaşlar, yaptıkları yeni kuş yuvalarını ormanlık alana yerleştirmek için yetkililerden izin aldı. Ayakkabıdan yapılan yuvaları, merdiven yardımıyla ağaçların üst kısımlarına asan grup üyelerinin amacı; kış aylarında kuşların bir sığınağının olması.

Proje öncülerinden Banu Demirkent, başka ülkelerde benzeri örneklerden ilham aldıklarını söyledi. Kampanyaya kısa sürede çok fazla talep aldıklarını aktaran Demirkent, topladıkları ayakkabıları bir heykeltraş atölyesinde farklı renk ve desenler çizerek boyadıklarını anlattı. “Yaklaşık bir aydır bunun üzerinde çalışıyoruz. Eski ayakkabıları çöpe gideceğine değerlendirmek istedik. Burada amacımız geri dönüşüme, çevre konusuna ve israfa dikkati çekmek. Bunu yaparken de farkındalık oluşturmak.”

ÇOCUKLAR İÇİN DE EĞLENCE

Projeye destek veren Nevzat Kurt ayakkabıları asarken ağaçlara zarar vermemeye özen gösterdiklerini söyledi. Kurt, “İskenderun’da birçok yere bunları yerleştireceğiz. Kuşlar da umarız kendilerine yuva olarak benimser. Bu projeyi Hatay’dan başlatıp Türkiye’nin birçok bölgesinde uygulayacağız” diye konuştu.

Topluluğun en küçük üyesi 10 yaşındaki Sabiha Su Karkaş ise kuş yuvaları için ayakkabı boyamanın kendisi için eğlenceli bir faaliyet olduğunu dile getirdi.

Yorumunuzu Buraya Yazın