Azerbaycan 7 Köyü Daha İşgalden Kurtardı

Azerbaycan 7 Köyü Daha İşgalden Kurtardı

Dünya

Azerbaycan ordusunun, cephenin farklı yönlerinde gece boyunca Azerbaycan askerlerine ve yerleşim birimlerine ateş açan Ermenistan güçlerine kayıplar verdirdiği belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, çatışmaların, ağırlıklı olarak cephenin Ağdere ve Hocavend yönlerinde sürdüğü belirtildi.

Ermenistan güçlerinin cephenin bazı bölgelerinde personel ve askeri teçhizat kaybederek geri çekilmek zorunda kaldığı ifade edilen açıklamada, cephenin Azerbaycan ordusunun kontrolünde olduğu vurgulandı. Bakanlık, Ermenistan ordusunun iki ülke sınırında da ateşkesi ihlal ettiğini, Ermenistan arazisinden Tovuz, Gedebey ve Daşkesen illerindeki Azerbaycan mevzilerine ateş açıldığını duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Azerbaycan ordusunun 7 köyü daha Ermenistan’ın işgalinden kurtardığını duyurdu. Aliyev, Twitter hesabından, “Muzaffer Azerbaycan ordusu, Cebrail’in Mirek ve Kavdar, Zengilan’ın Meşediismayıllı ve Şefibeyli, Gubadlı’nın Başarat, Karakişiler ve Karacallı köylerini işgalden kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ, Azerbaycan’dır” paylaşımında bulundu.

İDDİALAR YALANLANDI

Dağlık Karabağ’daki Ermeni yönetimi de Azerbaycan’ı (Hocavend ve Şuşa’ya ateş açtığını iddia etti. Bakü ise suçlamaları reddetti. Savunma Bakanlığının açıklamasında “Azerbaycan ordusunun yerleşim birimleri ve sivil yapıları vurmadığını bir kez daha bildiririz” ifadeleri kullanıldı. Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda, 4 kent merkezi, 3 kasaba ve 200 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmıştı.

TWİTTER BAYRAMOV’UN HESAPLARINI KAPATTI

Öte yandan ABD merkezli sosyal paylaşım sitesi Twitter Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov‘un hesabını kapattı. Dışişleri Bakanı Bayramov‘un paylaşımlarının neden kapatıldığına dair detaylı bilgi bulunmazken, hesap üzerinde “Hesap kapatılmıştır. Twitter, kurallara uymayan hesapları kapatır” ibaresi yer aldı. Bayramov‘un hesabının kapatılmasına, son zamanlarda Ermenistan ile yaşanan çatışmalarla ilgili bazı paylaşımlarının neden olmuş olabileceği düşünülüyor.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın