Azerbaycan

Azerbaycan: Ermenistan saldırı ve kışkırtmayı sürdürüyor

Dünya

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Ermeni güçleri dün sabah Tovuz ilindeki Azerbaycan mevzilerine saldırdı. Ermenistan ordusu Tovuz’un Ağdam, Dondar Kuşçu ve Vahitli köylerini büyük çaplı silahlar ve havan toplarıyla ateşe tuttu. Açıklamada siviller arasında can kaybının olmadığı bildirildi. Bölgede çatışmaların sürdüğü, durumun Azerbaycan ordusunun kontrolünde olduğu kaydedildi. Konuya ilişkin ek bilgilerin daha sonra verileceği aktarıldı.

Ayrıca, Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, sınır hattının Tovuz bölgesi yönünde Azerbaycan mevzileri üzerinde keşif uçuşu yapan Ermenistan’a ait X-55 tipi İHA’nın vurularak düşürüldüğü belirtildi. Bakanlık, düşürülen İHA’nın fotoğraflarını paylaştı.

ERMENİSTAN: ATEŞKES İHLAL EDİLDİ

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşa Stepanyan’ın sabahki olaya ilişkin Facebook’tan yaptığı açıklamaya göre ise, “Ermenistan-Azerbaycan sınırında saat 02:04’te görevli Ermeni askerleri düşman hareketi tespit etti. Savunmaya geçen Ermeni askerleri, sabotaj amaçlı sızma girişimini engelledi. Şiddetli çatışmaların ardından düşman tarafı kayıplar verdi ve geri püskürtüldü.” Stepanyan ayrıca, Azeri güçlerinin daha sonra D-30 havan topunu kullanarak Aygepar ve Movses köylerine ateş açmaya başladığını bildirdi. Stepanyan, “Saldırılar sürüyor. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri güçleri Azerbaycan’ın provokasyonlarını etkisiz hale getiriyor” ifadelerini kullandı. Stepanyan ayrıca bunun 15 Temmuz gece yarısı itibariyle tahsis edilen ateşkesin ilk ciddi ihlali olduğunu ifade etti.

DIŞİŞLERİ BAKANI GÖREVDEN ALINDI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise, Dışişleri Bakanı Memmedyarov’u görevden aldı. Aliyev, Eğitim Bakanı Bayramov’u Dışişleri Bakanı olarak atadı. Dışişleri Bakanlığı görevine 2004’te atanan Memmedyarov, önceki gün bakanlar kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından eleştirilmişti. Aliyev, Memmedyarov’un Dağlık Karabağ çözüm süreci müzakerelerinde başarısız olduğunu, 12 Temmuz’da sınırda çatışmalar başladığında ise yeterli şekilde faaliyet gösteremediğini belirtmişti.

ÇATIŞMALARDA 11 ŞEHİT

Ermenistan ordusu, 12 Temmuz’da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top

atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti. Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen dört asker hayatını kaybetmiş, 4 asker yaralanmıştı. Sonraki günlerde de devam eden çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan biri tümgeneral olmak üzere 7 asker şehit olmuştu. Hulusi Akar: Hesabını ödeyecekler Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını kınayarak, “Açtıkları kumpasın altında kalacak, bu kumpasta boğulacak ve yaptıkları işin hesabını mutlaka ödeyeceklerdir” dedi. Hulusi Akar, Ermenistan’ın, Azerbaycan ordusuna yönelik saldırılarının gündemde olduğu bir dönemde Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı ve Hava Kuvvetleri Komutanı Ramiz Tahirov ve beraberindeki heyeti Milli Savunma Bakanlığında kabul etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın

da katıldığı görüşmenin başında bir konuşma yapan Akar, saldırıların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, kendisinin de Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile görüşerek gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

‘YAPMAMIZ GEREKENİ YAPACAĞIZ’

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluğun, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin çok önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Akar, “Azerbaycanlı gardaşlarımıza yapılan her türlü saldırıya karşı bundan önce nasıl Azerbaycanlı gardaşlarımızla beraber olduysak bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Azerbaycanlı gardaşlarımızla bir ve beraberiz, acılarını yüreğimizde hissediyoruz, biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, TSK olarak ne yapmamız gerekiyorsa bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” değerlendirmesinde bulundu.

‘ERMENİSTAN SORUNUN DEĞİL ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLMALI’

Dışişleri Bakanlığı Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik mütecaviz eylemlerini örtmek için şimdi de Türkiye’ye yönelik riyakar bir karalama gayretine kalkıştığını kaydederek, “Azerbaycan topraklarında yıllardır gayri meşru bir işgal sürdüren Ermenistan’ın bu iki yüzlü tavrı, Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrarın tesisinin önündeki asıl engelin kim olduğunu da açık ve net olarak gözler önüne sermektedir.

Bağlamından kopuk bu tarz ithamlar ve iftiralarla dış siyaset yapmak ne bölgeye ne Ermenistan’a yarar getirir” denildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Saldırgan milliyetçiliği körükleyen bu sakat tutum üzücüdür, ancak şaşırtıcı değildir. Ermenistan makamlarının akıllarını başlarına almaları ve Güney Kafkasya’da sorunların değil, çözümlerin parçası olmayı bir an önce öğrenmeleri lazımdır.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın