AZERİ ERMENİ ÇATIŞMASI

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma sürüyor

Dünya

Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı Korgeneral Kerim Veliyev, Ermenistan sınırında pazar günü yeniden başlayan çatışmalar sonucunda Azerbaycan ordusunun verdiği kayıpların biri general olmak üzere 11’e yükseldiğini belirtti. Kerim Veliyev, iki gündür devam eden çatışmalarda, Ermenistan ordusunun çok sayıda askeri araç ve mevzilerinin imha edildiğini vurguladı. Karşı saldırılarla Ermenistan ordusundan yaklaşık 100 askerin öldürüldüğünü bildiren Veliyev, Azerbaycan ordusundan da kayıpların olduğu bilgisini paylaştı.

Veliyev, dün sabahki çatışmada, Tümgeneral Polad Heşimov ile Albay İlgar Mirzeyev‘in kahramanca şehit olduğunu açıkladı, ayrıca bir er, iki binbaşı ve iki astsubayın şehit olduğunu bildirdi.

SİVİL YUTTAŞ VURULDU

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise, Tovuz ilinin Ağdam köyüne Ermenistan ordusunun açtığı top atışı sonucu Aziz Azizov (76) isimli sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi. Açıklamada, uluslararası kamuoyuna, “Ermenistan’ın sivillere karşı saldırılarını kınama” çağrısı yapıldı.

SALDIRI GİRİŞİMİ

Pazar günü Azerbaycan-Ermenistan sınırında Tovuz bölgesinde meydana gelen silahlı çatışma sonucunda iki taraftan da ölü ve yaralılar olduğu aktarılmıştı. Çatışmada, Azerbaycan ordusundan 1’i üsteğmen 4 asker şehit olmuş, 4 asker yaralanmıştı. Ermenistan ordusundan ise 20’den fazla personelin hayatını kaybettiği belirtilmişti. Ermenistan ordusunun, sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunduğu, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekildiği belirtilmişti. Azerbaycan ordusu, “Ermenistan, Tovuz bölgesinde ateşkes rejimini kabaca ihlal ederek, topçu birliklerinden mevzilerimizi ateş altına aldı. Her iki taraftan da kayıplar var” açıklaması yapmıştı. Ermenistan ise, Azerbaycan tarafını sınırı ihlal etmekle suçlayarak, “Askerler destek noktasını ele geçirmeye çalıştı, ancak ateşle karşılık verilmesi üzerine geri çekildi” ifadelerine yer vermişti.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın