Batı Trakya

Batı Trakyalı Türklere Yunan Zorbalığı

Güncel

Yunanistan, Batı Trakya Türklerine gözdağı vermeye çalışıyor. Yunan askerleri köylerin içine, sokaklara inip tatbikat yapıyor, okullar kapatılıyor.

Avrupa’da yaşayan Batı Trakyalılar yaşadıklarını anlattılar. Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, sorunların diplomatik yollardan çözülmesi gerektiğini söyledi. Hüseyin, Türkler üzerindeki baskının Libya anlaşmasından sonra daha da arttığını belirtti.

Hüseyin, Yunanistan’ın tek başına Türkiye’nin karşısında durma gücünün olmadığını, “Avrupa Birliği ülkelerini yanıma çekebilir miyim” hesabı yaptığını, sadece birkaç ülkenin destek vermesiyle hayal kırıklığına uğradığını dile getirdi. Hüseyin, Türkiye’nin Libya anlaşmasıyla bölgede hesapların değiştiğini belirterek, “Biz bu olaylar başladıktan sonra Yunanistan için geri ödeme merkezi gibi görüldük” dedi.

‘OKULLARI KAPATTILAR’

Lozan Anlaşmasıyla Batı Trakya’da 150 bin kişilik bir azınlık olarak yaşamaya başladıklarını hatırlatan Hüseyin, eğitim için o dönem 330 ilkokulları olduğunu söyledi. 2000 yılından sonra bu sayının 115’lere düştüğünüm belirten Hüseyin şöyle konuştu:

“Çocuklar çoğunluğun okullarına gönderiliyor. Nüfus azaldı diyorlar ancak biz nüfusu sabit tuttuk. Şimdi 330 okul olsa hepsini doldururuz. Okullarımızda öğretmen eksikliği yaratıldı, fiziki koşullar kötü hale getirildi, eğitim materyalleri verilmedi… Aileler zorla çocuklarını, çoğunluk okullarına gönderdi.”

‘ÇOCUKLARIMIZ GÜNE HAÇ ÇEKEREK BAŞLIYOR’

Hüseyin, Yunanistan’da okul öncesi eğitimin zorunlu olduğunu, çocuklarının iki dilde eğitim yerine tekli sisteme tabi tutulduğunu söyledi. “Çocuklarımız, güne haç çekerek başlamak zorunda bırakılıyor” diyen Hüseyin, şunları kaydetti:

“Arkadaşlarından örnek alıyorlar. Ailesinden bunu gizliyor, masaların altında hac işareti yaparak yemeğine başlıyor. Bunlar çok acı şeyler.”

KEYFİ UYGULAMALARLA ÜLKEYE SOKMUYORLAR

Yunanistan, Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türklerine de zorluk çıkarıyor. Aydınlık’a konuşan Batı Trakyalılar, keyfi uygulamalarla ülkeye alınmadıklarını anlattılar. Yunan vatandaşı oldukları halde gümrüklerde bekletildiklerini, ülkeye girişte Kovid-19 krallarına uydukları halde bahaneler uydurularak geçişlerine engel olunduğunu belirttiler. Ayrıca pasaport yenileme işlemlerinde de ‘fotoğraf’ gibi bazı belgelerin yanlış olduğu öne sürülerek kişiler mağdur ediliyor.

ERDOĞAN: HESABINI VERİRLER

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada Batı Trakya’da yaşananlara göz yumulmayacağı mesajını verdi. Erdoğan, şunları söyledi: “Biz asla gereksiz macera peşinde değiliz, gerilim de aramıyoruz. Ancak benim Batı Trakya’daki kardeşlerime, soydaşlarıma saldıranlar şunu bilmeli ki, bunun uluslararası hukukta da, diğer yöntemlerle de hesabını verirler. Buradan AB’yi de uyarıyorum. AB olarak üyeniz olan bir ülkenin AB hukukuna göre azınlıkların hukukunu koruma sorumluluğunu yerine getiriyor mu, getirmiyor mu, bunun hesabını Yunanistan yönetimine AB’nin sorması lazım.”

TÜRK KÖYÜNE ASKER NEYİN MESAJI!

Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu (ABTTF)’ndan yapılan açıklamada ise Gökçepınar’da yaşanan olayın insan ve azınlık haklarını ayaklar altına alan bir skandal olduğu belirtildi. ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu imzasıyla yayımlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Hangi ülkede askeri birlikler sivil vatandaşların yaşadığı bir yerleşim biriminde sokaklara inerek silahlı eğitim yapabilir? Kaldı ki burası bir Türk köyü. Anavatanımız ile ülkemiz arasında Doğu Akdeniz nedeniyle yaşanan siyasi gerilimin sıcak çatışmaya dönmesi ihtimalinden endişe ettiğimiz bu dönemde ülkemiz, yüzyıllardır yaşadığımız bu topraklarda askerini sokağa göndererek kime mesaj vermek istiyor? Bizlere mi, anavatanımıza mı? Bizler bu ülkenin vatandaşlarıyız. Yunanistan ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gerildiği bir dönemde askeri sokaklara indirerek Batı Trakya Türk toplumunu korkutmak akıl alır gibi değil. Demokrasi ve insan hakları temelinde kurulmuş Avrupa Birliği’ne üye bir ülkede bunları yaşamak çok korkutucu.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın