Bendevi Palandöken

Bendevi Palandöken: Kısaçalışma Ödeneği Yılsonuna Kadar Devam Etmeli

Ekonomi

Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Kararla Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 26 Mart 2020’de başlatılan kısa çalışma ödeneği uygulaması, mevcut faydalananlar için iki ay daha uzatıldı. Böylece, başladıkları tarih esas alınarak işverenlerin büyük bir bölümü kısa çalışma ödeneğinden 31

Ekim’e kadar yararlanmaya devam edecek. Türkiye İ̧şci Sendikaları Konfederasyonu

(Türk-İş), Hak İ̧şci Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ve Türkiye İ̧sveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) geçen hafta yaptıkları ortak açıklamayla 6 maddelik taleplerinde kısa çalışma ödeneğinin 2020’nin sonuna kadar uzatılmasını istemiş, Ankara Ticaret Odası (ATO) da destek vermişti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de dün yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasının sevindirici olduğunu belirtti. Ancak “İş yapamayan esnaf ve sanatkarlar için bu süre yıl sonuna kadar uzatılmalı” talebinde bulundu. Palandöken, yazılı açıklamasında, yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgınından etkilenen esnaf ve sanatkarlar için acil yardım yapılması gerektiğini bildirdi.

Palandöken, salgından etkilenen esnaf ve sanatkarların yaralarının vakit kaybetmeden sarılması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti: “Kovid-19 salgınının ülkemizde görülmeye başlandığı marttan bu yana kapalı olan kantinci, servisçi, nargileci ve eğlence mekanı işletmecileri gibi esnafımız ile 1 Haziran itibarıyla açılmalarına rağmen yasaklar sebebiyle müşteri kaybeden kahvehaneci ve kıraathane işletmecisi esnafımız başta olmak üzere, zor durumda olan esnaf ve sanatkarlarımıza acilen karşılıksız maddi yardımda bulunulmalı.”

İŞÇİ VE İŞVERENLERDEN 6 MADDELİK TALEP

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergun Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol imzasıyla geçen hafta yapılan ortak açıklamada talepler şöyle sıralanmıştı:

1- Yeni düzenlemede de belirtildiği gibi kısa çalışma ödeneğinin yılsonuna kadar sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak uzatılması.

2- Kısa çalışma ödeneği uygulamasından sistem dışında kalanların yararlanabilmesi için ödeneğe erişimin kolaylaştırılması.

3- Çalışma barışı ve sosyal adaletin korunması amacıyla kısa çalışma ödeneği ile çalışanın ücreti arasındaki farkı ödemeyi üstlenen işverenler için getirilecek teşvik mekanizması ile işverenin fark ödemesi hususunun özendirilmesi.

4- İşveren tarafından kısa çalısma ödenegi kapsamındaki çalışana yapılan ücret farkı ödemelerine gelir vergisi muafiyeti sağlanması.

5- İŞKUR tarafından bazı işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden sehven yapılan ve işverenle-çalışanın kusurunun bulunmadığı fazla ödemelerde, geri ödeme hususunun işçi-işveren ilişkilerini bozmayacak şekilde İŞKUR tarafından giderilmesi, tarafları mağdur etmeyecek bir çözümün bulunması.

6- İstihdamını koruyan ve toplu iş sözleşmesi ile çalışan işletmelerin, normalleşme sürecinde ilave teşviklerle desteklenmesi.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın