Berlin

Berlin’de önlemlere karşı gösteri kuralsızlık tartışması başlattı

Dünya

Maske yok, mesafe yok. Salgına karşı önlem yok. Avrupa’da salgına karşı mücadelede durumu en iyi olarak kabul edilen Almanya’da politikacılar alarmda: “Salgın günlerinde toplantı ve gösteri haklarının sınırı nereye kadar?” Geçen cumartesi günü Berlin’de Kovid-19 önlemlerini protesto eden 20 bin kişilik gösteri tartışmalara yol açtı.

Adalet Bakanı Christine Lambrecht (SPD) Süddüeutsche gazetesine verdiği demeçte, “Gösteri hakkının özel önemi vardır. Ancak salgına karşı ilan edilen önlemlere uymak ve başkalarına zarar vermemek şartıyla. Çok normalmiş gibi kuralsız hareket edenlere anlayış gösteremem” dedi.

Geçtiğimiz hafta da Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, Kovid-19 salgınının son durumu kaygı vermektedir, ikinci dalgayı yaşıyoruz demişti. Son rakamlara göre Almanya’da 209 bin 966 bulaşma ve 9 bin 143 ölüm olayı var.

‘BU TÜR EYLEMLER YASAKLANSIN’

Berlin’de yapılan ve salgına karşı “bütün yasakları deliyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen gösteriden sonra hemen bütün partiler sert tedbirler alınmasını öneriyor. Koalisyonun büyük ortağı CDU’lu Armin Schuster Rheinischer Post gazetesine verdiği demeçte, “Bu tür eylemlere çok sıkı önlemler şartıyla izin verilmeli veya bütünüyle yasaklanmalı” dedi. Hristiyan Birlik Meclis Grubu Sözcüsü Thorsten Frei ise Welt gazetesine, “Bu tür gösteriler çok özel şartlarla sınırlandırılmalı. Ama eylemciler riziko haline gelirse devlet tepkisiz olarak seyredemez” dedi.

İç politika uzmanı (CSU) Stephan Mayer de, “20 bin gösterici bu kadar saf mı? Almanya dışında neler oluyor? Bu kadar tedbirsiz bir gösteriye hiçbir yerde anlayış gösterilmiyor” dedi. Berlin’de 17 bin kişi salgın tedbirlerini hiçe sayarak yürüyüş yaptı ve daha sonra topluluk 20 bin kişiyle miting gerçekleştirdi. Aynı şekilde tedbirleri hiçe saydılar. Kurallara uyulmaması gerekçesiyle polis mitingi sonlandırdı. SPD Lideri Saskia Esken, göstericileri sert bir dille eleştirdi. Bunun yanında polisin geç kaldığını, kalabalığın arttığı miting vaktine kadar beklendiğini söyledi.

AFD VE LİBERALLER: HAKLARINI KULLANDILAR

AfD yetkililerinden Tino Chrupalla ülkenin bir numaralı kanalı ARD’de göstericileri savunarak “bir yanlışa rastlamadım, İnsanlar en doğal vatandaşlık haklarını kullandılar, sokağa çıktılar” dedi. Liberal Parti (FDP)’li Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki de eylemi haklı buldu. “İnsanlar yanlışları tecrübeyle fark ederler. Göstericiler arasında birçoğu henüz kaybedilmemiştir” diye gerekçeler üretti.

BERLİN BELEDİYE BAŞKANI: ANLAYIŞ GÖSTERİLEMEZ

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn Twitter hesabından, “Gösteri yapılabilir ancak mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyarak” diye yazdı. SPD Başkanı Esken ise yine sosyal medyada, “Binlerce koronacı ikinci dalgayı kutladılar” mesajı verdi.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın