Beyrut Patlama

Beyrut Patlamasında Sabotaj Olasılığı Güçleniyor

Dünya

Lübnan’ın Beyrut Limanı’nda salı günü yaşanan patlamada ölü sayısı 135’e yaralı sayısı ise 5 bine yükseldi. Enkaz altında onlarca yaralı olduğu açıklandı. Patlamanın sebebine ilişkin soruşturma sürerken, Lübnanlı yetkililer, 6 yıl boyunca bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika’da bir ülkeye sevk edilmek istenirken infilak ettiğini açıklamıştı.

Ancak patlamaya ilişkin sabotaj ihtimali tartışılıyor. Tartışmalarda ABD ve İsrail’in Lübnan’da ekonomik istikrarsızlık ve iç kargaşa politikasına dikkat çekilirken, patlamada MOSSAD şüphesi öne çıktı. Patlamayı değerlendiren Rus kimyacı Doç. Yuriy Orlov, amonyum nitratın kendiliğinden patlamayacağını bildirdi.

Ortadoğu uzmanları, Trump’ın ABD askerlerini bölgeden çekme kararı sonrası İsrail kendisine tehdit gördüğü bölge ülkelerinde “örtülü operasyonlara” hız vermesine vurgu yapıyor. Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin de bu çerçevede bir CIA-MOSSAD operasyonu olduğunu kaydeden uzmanlar, İsrail’in üzerine en çok çalıştığı ülkelerden birinin de Lübnan olduğunu ifade ettiler.

‘MOSSAD’IN BİLMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

Uzun yıllar Lübnan’da bulunmuş emekli bir istihbaratçı Lübnan’da son aylardaki gelişmelerin patlamanın habercisi olduğunu kaydederek şu değerlendirmelerde bulundu: “ABD-İsrail son dönemde kendilerine tehdit gördükleri ülkelerde hep aynı taktiği izliyor. Yaptırımlar devreye sokuluyor. Arkasından ekonomik kriz körükleniyor. Ülke halkı isyana zorlanıyor, iç kargaşa çıkarma planı devreye sokuluyor. İçerdeki irtibatlı gruplar da eş zamanlı harekete geçiriliyor. İran’da izlenen politika bu. Türkiye’de de aynı yol denenmeye çalışıldı. 2018 Ağustos döviz krizi uyarıydı. Hala da vazgeçtiklerini sanmıyorum. Fırsat kolluyorlar. Lübnan’a gelince; uzun süredir ekonomik krizle boğuşuyordu. Halk hükümete ve Hizbullah’a karşı kışkırtılıyordu. Kitlesel gösteriler örgütlendi. Beyrut limanındaki patlama da altın vuruş oldu. Yaşanan ekonomik krize milyarlarca dolarlık ek yük getirildi. Limandaki binlerce tonluk amonyum nitratın patladığı söyleniyor. Buna herkes güler. O depodaki amonyum nitratı MOSSAD’ın bilmemesi mümkün değil. Nasıl patlatılacağını da en iyi o bilir.”

HEDEF HİZBULLAHIN ETKİSİZLEŞTİRİLMESİ

Beyrut’ta görev yapmış üst düzey bir Türk diplomat da patlamayla ilgili olarak şunları söyledi: “Geçmişte Hizbullah İsrail’in çelikkubbesini delik deşik etmişti. İsrail’in en korktuğu gruplardan biri Hizbullah. Halk içinde de güçlü. İsrail’in Hizbullah’ı etkisiz hale getirmesi gerekiyordu. Aylardır Lübnan’da yaşananlar planlı işler.

Bana göre patlama da bunun bir parçası. İsrail’den gelen haberler de bunu doğrular cinsten. Bunun arkasının geleceğini, olayın açığa çıkması sonrası gerilimin çok yükseleceğini sanıyorum.”

İSRAİL’DE TOPLANTI

İsrail Başbakanı Netanyahu,  yaklaşık 3 ay kadar önce istihbarat birimleriyle bir toplantı yapmış ve Beyrut Limanı’nda Hizbullah’ın silah ne mühimmat depolarının olduğu konuşulmuştu. Toplantıda tüm limanın uydu görüntüleri ve hangi hangarlarda ne olduğu da gündeme gelmişti. Raporun önemli bölümleri MOSSAD’ın yayın organı olarak bilinen DEBKA’da yayınlanmıştı. Ancak her ihtimale karşı yayında bilerek bazı yanlışlar da yapılmıştı. Bu arada, İsrailliler ve Lübnan’daki Hizbullah karşıtlarının Beyrut limanı için “Porthullah” ifadesini kullanması dikkat çekiyordu.

TEPKİLER

İsraillli sağcı Zehut (Kimlik) Partisi Başkanı ve eski Meclis Başkan Yardımcısı MosheFeiglin Beyrut Limanındaki patlamadan memnuniyetini gizlemedi. Twiter hesabından yaptığı açıklamada; dünyanın İbrani takvimine göre sevgililer günü olan  (4-5 Ağustos) onuruna çok güzel bir havai fişek gösterisi seyrettiğini duyurdu.

PATLAYICI UZMANI: KAZA İHTİMALİ ZAYIF

Patlayıcı uzmanı bir akademisyen de Beyrut’taki patlamada kaza ihtimalini zayıf olarak değerlendirdi. Hiçbir patlayıcının detonator olmadan patlamayacağını vurgulayan akademisyen, “Amonyum Nitrat çukur imla hakkı patlayıcı olarak kullanılan ve yol üzerinde dehliz açmada veya hava alanı pistlerini tahrip etmede kullanılan bir patlayıcı türüdür. 7 yıldır bir depoda duran Amonyum Nitrat’ın birdenbire kendi kendine patlaması mümkün değil. Mutlaka dışarıdan bir müdahale olması gerekir. Ben bu işte İsrail’in parmağı olabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

RUS KİMYACI: EK BİLEŞENLER OLMADAN PATLAMAZ

Lübnan’da Beyrut Limanı’ndaamonyum nitratın patladığı iddialarını değerlendiren bağımsız uzman Doç. Yuriy Orlov, bu maddenin dış etki olmadan infilak etmesinin mümkün olmadığını bildirdi. Orlov, Sputnik’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Amonyum nitrat, tarlalarda kullanılan bir gübre. Hidroskopiktir, yani havadan nem çeker, yumak duruma gelebiliyor, katılaşabiliyor, bu yüzden hava geçirmez torbalar içinde bulunduruluyor. Amonyum nitrat, dış etki olmadan kendiliğinden patlayamaz, bunun patlaması için başka bileşenlerin ve dış tetikleyicilerin olması gerekiyor. Amonyum nitrat temelinde, madencilikte kullanılan patlayıcılar yapılıyor, bu iyi biliniyor. Ama insanın olmadan bu madde kendiliğinden infilak edemez. Bir kıvılcım yeterli değil, patlamanın olması gerekir, bunun için de özel katkı maddeleri katmak gerekir. Ek bileşenler olmadan amonyum nitrat patlamaz”.

 

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın