BOKS MİLLİ TAKIMIMIZIN TEK HEDEFİ OLİMPİYAT KOTALARI

Boks Milli Takımımızın Tek Hedefi Olimpiyat Kotaları

Spor

2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları‘na katılmak için kota müsabakalarına çıkacak Erkek ve Kadın Boks Milli Takımı sporcuları, çalışmalarını yoğun tempoda sürdürüyor. Hazırlıklar kapsamında ilk olarak Antalya’da toplanan milli boksörler, kamp çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Eleme hazırlıkları ile ilgili açıklamalarda bulunan milli sporcular, pandemi nedeniyle Olimpiyat Oyunları’nın bir yıl ertelenmesine rağmen hedeflerinde değişiklik olmadığını vurguladı.

‘OLİMPİYAT HAYALİ İLE YAŞIYORUZ’

69 kiloda “Dünya şampiyonu” unvanına sahip olan Busenaz Sürmeneli, Londra’da pandemi nedeniyle ertelenen vize müsabakalarına çok iyi başladıklarını hatırlatarak, “Olimpiyat vizesi almaya az kalmıştı ama pandemi araya girdi. Bütün sıkletlerde neden kota almayalım ki. Bütün arkadaşlarım kota alacak yetenek ve yüreğe sahip. İnşallah Londra’da kaldığımız yerden devam edeceğiz ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Çocukluğumuzdan beri Olimpiyat hayaliyle yaşıyoruz. Tabii ki ertelendiği için biraz üzüldüm ama sadece bir gün… Sonra bunda da bir hayır olduğunu düşündüm” ifadelerini kullandı. 75 kiloda mücadele veren Şennur Demir de bu süreci iyi atlattıklarını anlatarak, “Arkadaşlarımızdan çok uzun süre ayrı kaldık. Kampta bile birbirimize sarılamadık. Bu sürecin bir an önce geçmesi ni, birbirimize doyasıya sarılmayı istiyoruz. Ülkemizi en iyi şekilde Tokyo’da temsil edip orada kürsünün en üst basamağına çıkmak istiyoruz” dedi.

‘SÜREÇ NEYİ NE KADAR İSTEDİĞİMİZİ HATIRLATTI’

51 kiloda mücadele eden Avrupa şampiyonu Buse Naz Çakıroğlu, Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın ertelenmesine ilk başta çok üzüldüklerini dile getirerek, “4 yıldır bunun için çalışıyorduk ama iyi tarafından bakıyoruz. Bazı eksiklerimiz vardı, bunları tamamlıyoruz. Vize maçlarında başarılı olacağız. Takım olarak bu süreç neyi, ne kadar istediğimizi hatırlattı. İyi bir dönüş yapacağız” diye konuştu. Takımın genç isimlerinden 57 kiloda mücadele eden Aycan Güldağı da kamp ortamını özlediklerini aktararak, “Tekrar sıkı bir hazırlığa girdik, eskisi gibi. Kaldığımız yerden devam edeceğiz. Takımın en genç sporcusuyum. Gençlerde derecelerim var ama büyükler daha zor. İlk senemde Olimpiyat takımına seçildim. Çalışmalarıma hızlı bir şekilde devam ediyorum. İlk hedefim tabii ki vizeyi almak. 2021 yılında Tokyo’da bayrağımızı göndere çekmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu. 60 kiloda vize almaya çalışacak Esra Yıldız da her şeyin istedikleri gibi gideceğine inandığını ve herkesin motivasyonunun üst seviyede olduğunu aktardı.

TAM KADRO TOKYO’DA OLMA HEDEFİ

Erkek Olimpik Boks Milli Takımı’nın sporcuları da Tokyo’ya tam takım olarak gitmenin hayalini kuruyor. Londra’da vize almayı başaran ve Tokyo’yu garantileyen ilk milli boksör olan 52 kilodaki Batuhan Çiftçi, şöyle konuştu: “Ben kota aldım ama turnuva devam etseydi diğer arkadaşlarım da kota alabilirdi. Arkadaşlarımın tam kadro Olimpiyat’ta olmasını isterim. Ben stresi attım. Vizeyi almadığım dönemle şimdiki dönem apayrı. Şu an kafamda sadece Tokyo’da madalya almak var. Olimpiyat Oyunları’nı düşündükçe büyük heyecan duyuyorum. Tek amacım bu bir yılı iyi değerlendirip madalya almak.” 91 kiloda ringe çıkan takım kaptanı Eren Uzun, pandemi sürecinde bile çalışmalara sıkı bir şekilde devam ettiklerini anlatarak, “Bizim inancımız hepimizin kota alması yönünde. Şu anda da kamp çalışmalarımız devam ediyor. Eksiklerimizi bu süreçte gördük, rakiplerimizi inceledik. Boks biraz da satranç gibidir. Mental olarak hazırız” dedi. 63 kiloda kota arayan Tuğrulhan Erdemir de iyi bir kamp dönemi geçirdiklerini dile getirerek, şunları kaydetti: “Londra’da talihsizlik yaşamıştım, kaşım açılmıştı. Ev sahibiyle de vize maçına çıkacaktım. Bir yandan iyi oldu benim için. İnşallah vizemi alıp Tokyo’da ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğim.” Londra’da vize müsabakalarında 3 numaralı seribaşı olan 81 kilodaki Bayram Malkan ise, “Kamp ortamını çok özlemişim. İmkansız diye bir şey yok, hepimiz vize alabiliriz. Tam kadro orada olmak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın