Çanakkale'nin Gelibolu

Çanakkale’de aynı bölge beş yılda bir yanıyor

Sağlık Yaşam Yurt

Çanakkale‘nin Gelibolu ilçesinde geçtiğimiz günlerde çıkan yangın kontrol altına alındı. Yangında 450 hektar ormanlık alanın kül olduğu bildirildi. Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Tükyılmaz, bölgenin yangına karşı birinci derecede hassas bir bölge olduğunu ifade etti.

Bölgede ortalama beş yılda bir bu büyüklükte yangın olduğunu belirten Tükyılmaz, yanan alanın, önceden yanan ve ağaçlandırılan bir bölge olduğunu aktardı. Kamuoyunda oluşan “Yanan alan imara mı açılacak?” sorularına da yanıt veren Türkyılmaz, “Anayasamız dünyada eşi olmayan bir biçimde, ormanlarımızı koruma altına almıştır” dedi.

‘BİRİNCİ DERECEDE YANGINA DUYARLI BÖLGE’

Türkyılmaz, yangın nedeninin henüz belirlenmediğini belirterek şöyle dedi:

“Rüzgarın da 50-60 kilometre olduğu düşünüldüğünde henüz belirlenemeyen bir yangınla ciddi bir yayılım süreci yaşadık. Yangının çıktığı havza 1990 yılından beri zaten dörtbeş yılda bir yangın riski hassas bir bölge olduğu için burası yanmakta. Bölgenin rehabilite edildikten sonra ağaçlandırmak üzere saha çalışması yapılıp yıllık devletin bütçe ödeneklerine bile bakılmaksızın o alan ağaçlandırılmakta.”

TÜRKİYE’DEN İYİSİ YOK

Türkiye kadar yangına hassas bir biçimde müdahale eden bir başka ülke olmadığı bilgisini veren Türkyılmaz, şunları kaydetti: “Yangınla mücadelede dünya ülkeleri arasında lider durumdayız. Gece çalışmalarda da yangına müdahale uçak ve helikopterlerle neden yapılmıyor soruları kamuoyunda sıkça sorulan bir soru. Bu konuda da gece can güvenliğini sağlayacak bir yaygın uçak ve helikopter sistemi olmadığı için gece müdahale ne yazık ki yok. Dünyanın hiçbir yerinde bu sistem yok. Tabi bu sitem bulunduğunda teşkilatımız derhal envanterine geçirecektir. Gece havadan mücadele durdu ama karanda durmadı. Helikopter ve uçaklarda gece görüşü olmadığı için müdahale edilemiyor.”

YANGINA MÜDAHALE ANI MİLLETİN BİRLİĞİNİN KANITI

Yangına müdahalede bulunan tüm çalışanların, yangın anında “tek vücut” olduğunu söyleyen Türkyılmaz, “Gelibolu yangınında bunu gördük. Ormanların korunması vatanın korunmasıdır ve burada da tüm teşkilatta böyle algılanıyor. Burada hiçbir ideoloji ve siyasi yapı farklılığı gözetilmeden herkes yardım etme gayreti içerisinde oluyor. Bu Türkiye’nin birliğini ve millet olmamızın ispatıdır” dedi.

ORMANLARIMIZI ANAYASAMIZ KORUYOR

Yanan alanın daha önce de yandığına değinen Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“Kamuoyunda bu konu sürekli speküle ediliyor. Bu alanlar yakılarak imara açılmak isteniyor bilgisi külliyen yanlış bir bilgi. Anayasamız dünyada eşi olmayan bir biçimde ormanlarımızı koruma altına almıştır. Orman teşkilatı da yangın nedeniyle açılan bir metre kare alanı bile hiçbir sebeple imara açamaz. Zaten bu Anayasamıza göre yasaktır. Onun için buradaki alanda soğutma çalışmaları devam eder.

Akabinde saha temizlik çalışmaları başlar, hazırlıklar yapılır ve sonbahar döneminde de ağaçlandırma çalışmaları başlar.”

Yorumunuzu Buraya Yazın