Caretta Tuba bir yılda 5 bin 500 kilometre yol aldı

Caretta Tuba bir yılda 5 bin 500 kilometre yol aldı

Yaşam

Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi görevlileri tarafından uydu izleme aygıtı takılarak denize bırakılan caretta caretta Tuba, bir yılda 5 bin 500 kilometre yüzdü. Tuba türünün korunması amacıyla bilim dünyasına veri sunmayı sürdürecek.

caretta caretta Tuba Dalyan’daki Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER)’den 2019 Ağustos’unda bırakılmıştı. Dünyanın kuzeyine yönelen caretta carettanın bir yılda 5 bin 500 kilometre yol aldığı gözlendi.

Caretta Tuba, uydu izleme aygıtı  takılarak 28 Ağustos 2019’da Dalyan-İztuzu kumsalından denize bırakıldı. DEKAMER Bilimsel Koordinatörü Doğan Sözbilen, deniz kaplumbağaları üzerine çeşitli araştırmalar yaptıklarını, İztuzu Sahili’nde kabuğu temizlenen “Tuba”ya uydu takip cihazı yerleştirdiklerini söyledi.

CARETTA CARETTALARIN YAŞAMLARINA YÖNELEN  TEHDİTLER ARAŞTIRILIYOR

Deniz kaplumbağalarının yaşamının tamamını, denizlerdeki hareketlerini, neler yaptıklarını çok iyi bilmediklerini anlatan Sözbilen, bu nedenle son yıllarda yeni teknolojilerle uydu izleme aygıtı takılan kaplumbağaları izlediklerini belirtti.

Denize bırakılan kaplumbağanın kumsala ya da başka yönlere nasıl yöneldiğini, yerin manyetik alanından, akıntının yönünden nasıl etkilendiğini, takip ettiklerini aktaran Sözbilen, sözlerine şöyle devam etti: “Deniz kaplumbağalarının korunması için denizdeki tehditlerin nerede olduğunun bilinmesi gerekli. Caretta caretta Tuba’nın göç yollarını takip ediyoruz. Salınmasının ardından iki ayını Marmaris açıklarında geçirdi. Daha sonra bir ay gibi bir sürede Yunanistan sularına ulaştı. İki ay Marmaris açıklarında kalan Tuba, buradan ayrılarak yaklaşık bir ayda Yunanistan’a daha sonra Balkanlar’a geçti. Şu ana kadar 5 bin 500 kilometre yol katetti. Bütün kışı Malta açıklarında geçirdi. Yazın gelmesiyle İtalya’ya hareket eden Tuba, bir buçuk ay Adriyatik’te kaldıktan sonra Arnavutluk’a geçti.”

UZUN SÜRE DAHA İZLENECEK

Daha önce izlenen deniz kaplumbağalarının genellikle Kuzey Afrika’ya gittiğini belirten Sözbilen, “Genellikle Yunanistan’dan giden kaplumbağalar, Adriyatik tarafında kışı geçiriyorlar ama ilk defa bizden çıkan bir hayvanın oraya gittiğini takip etmiş olduk. Bu bizim için de ilginç oldu” dedi.

Sözbilen, aygıttan daha uzun süre veri almayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Caretta Tuba, Adriyatik Denizi’nde Karadağ kıyılarına ulaştığında “İtalya’dan vazgeçti. İlk defa bir Caretta bu kadar kuzeye gitti. İklim değişikliği deniz sularını ısıttıkça, göç yolları değişiyor” mesajını paylaşmıştı.

RESMİ KORUYUCULAR GÖREV BAŞINDA

Antalya’da “caretta caretta”ların yuvalama alanlarından olan Çıralı Sahili’nde, 4 belediye personeli, her gece sabaha kadar deniz kaplumbağaları için nöbet tutuyor.

Kemer Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi ile caretta carettaları koruma, izleme ve tanıtım faaliyetleri iş birliği protokolü imzalanmasının ardından Çıralı Sahili’nde görevlendirilen Dicle Yılmaz, Kadir Aydınlı, Uğur Akyol ve Emin Sofoğlu, deniz kaplumbağalarını korumak için mesai harcıyor.

İşe gece saatlerinde başlayan belediye personeli, yerli ve yabancı turistlere deniz kaplumbağaları hakkında bilgi veriyor, sahilde gece gezmemeleri ve ateş yakmamaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Dicle Yılmaz, “Kemer Belediyesinde çalıştığımız için bize caretta carettaların ‘resmi koruyucuları’ diyorlar. Bu şekilde anılmaktan gurur duyuyoruz. Herkesi caretta carettaları korumaya davet ediyoruz” dedi.

Yorumunuzu Buraya Yazın