Aykut Erdoğdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu: ‘Çağlar yerine başka atama önerdim’

Politika

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreterliğine Can Akın Çağlar’ın atanması ile ilgili düşüncelerini Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na aktardığını açıkladı.

GÜL’ÜN ROLÜ KONUŞULUYOR

Hakkında “FETÖ’cülere yakındı” iddiaları öne sürülen Can Akın Çağlar’ın İBB Genel Sekreterliği’ne atanmasında Abdullah Gül’ün rolü konuşuluyor. CHP’den de itirazlar var. Aykut Erdoğdu da Can Akın Çağlar’la ilgili bir açıklama yaptı. İBB Genel Sekreterliği’ne getirilen Can Akın Çağlar’ı Hazine Müsteşarlığı’nda çalıştığı dönemden tanıdığını belirten Erdoğdu, şunları söyledi: “2012 yılında Ziraat Bankası’nı denetleyen KİT Komisyonu üyesiyken bana kapsamlı bir rapor ulaştı. Rapor Can Akın Çağlar’ın bazı kredilerde usulsüz işlemler yaparak bankayı zarara soktuğunu iddia ediyordu. Raporda yer alan iddialar belgeli ve ciddi olduğu için Can Bey’i Hazine’den tanımama rağmen hiçbir ayrımcılık yapmadan dosyayı açıkladım.

Bir süre sonra Can Bey aradı ve görüşmek istedi. Bu uzun görüşmede iddialara tek tek cevap verdi.

“İlerleyen aylarda beni Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bir savcı aradı ve görüşmek istedi. Açıklamalarım dolayısıyla BDDK, Sayıştay ve Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun da soruşturma başlattığını öğrendim. Bu durum bende çalışmalarımın AKP tarafından kötüye kullanıldığı şüphesi doğurdu. Bu rahatsız edici durum dolayısıyla bu dosya ile ilgili bir daha konuşmadım.”

BDDK’YA ATANMASI

“Bu arada Can Akın Çağlar’ın BDDK üyeliğine atanmasına karşı çıktım ve istifasını istedim. Çünkü BDDK bankaları denetleyen bir kurumdu ve Can Bey hakkında yürüyen bir soruşturma vardı. Daha sonra da Can Beyin bütün bu iddialardan aklandığını öğrendim.”

“Birkaç hafta önce benim de arkadaşım olan Ekrem Bey’in bir danışmanı beni aradı ve Can Akın Çağlar’ı önemli bir pozisyon için düşündüklerini ve benim görüşümün ne olduğunu sordu. Ben de yukarıda yazdığım gibi konuyu anlattım. Çok yakından olmasa da Hazine’de çalıştığım yıllardan tanıdığımı insan olarak iyi bir olduğunu, o yıllarda etliye sütlüye pek bulaşmayan teknokrat görünümlü biri olduğunu, ancak daha önce İslamcı bir finans kuruluşunda yönetici olduğunu ve daha sonra da AKP döneminde yükseldiğini söyledim. Ayrıca partimize gönül ve hizmet vermiş bürokratlardan bir atama yapılmasının daha uygun olacağını söyledim. Bu görüşümü daha sonra Ekrem Başkan’a tekrarladım. Süreçle ilgili ayrıca hem Genel Başkanımıza hem de İstanbul İl Başkanımıza bilgi verdim. Ekrem Başkan, başta finans konuları olmak üzere teknik konularda büyük sıkıntılar yaşadığını, Can Bey’in hem konsantrasyonu hem de teknik bilgisiyle bu göreve layık olduğunu düşündüğünü söyledi. ‘Bütün Türkiye’yi kucaklayacaksak insanları kökenlerine göre değil, liyakatlarına göre değerlendirmeliyiz’ deyince, ‘Siz bilirsiniz, bundan sonra bize düşen size destek olmaktır’ dedim.”

 

Yorumunuzu Buraya Yazın