Çetin Osman Budak

CHP’den Öğrencilerin KYK Borçlarına Af Önerisi

Politika

Öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) borçlarının affı için Meclis’e yasa önerisi  sunuldu. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, öğrenim kredisi kullanan üniversite mezunlarının borçlarının silinmesi amacıyla TBMM Başkanlığına bir yasa teklifi sundu. Budak, “Her üç işsizden birisi gençtir ve üniversiteli işsiz sayısı bir milyonun üzerinde. Bir de öğrenim kredisi borcu, gençlerin üzerine karabasan gibi çöküyor. Ehacizler korkulu rüyaları oldu.

Bu sorun artık sadece gençleri değil pandemi sırasında işini kaybeden ailelerini de derinden etkiliyor. Bu yasayı çıkaralım, üniversite mezunu gençlerimize küçük de olsa bir nefes aldıralım” dedi. Budak, teklifin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: “TÜİK Mart ayı 2020 verilerine göre 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 24,6; istihdam oranı ise yüzde 27,4’tür.  Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,2 puanlık artışla yüzde 27,9 seviyesinde gerçekleşmiştir.

İŞŞİZ GENÇLER BORÇLARINI ÖDEYEMİYOR

“Uzun süre işsiz kalan veya asgari ücretle iş bulabilen gençlerimiz, üniversite yıllarında aldıkları öğrenim kredilerinin borcu altında ezilerek yeni yaşamlarına adım atmaktadır. Öğrenim kredisi borcu olanların, mezun olduktan iki yıl sonra geri ödeme yapması gerekirken ekonomik mevcut koşullar altında bu ödemeler ne yazık ki yapılamamaktadır.

279 BİN 797 KİŞİ İCRALIK OLDU

“Son 10 yılda öğrenim kredisi borcu olan 5 milyon öğrenciden borçlarını ödeyemeyen 279 bin 797 kişi KYK tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirilmiş, 2019 yılında kredi borcu bulunan 217 bin gence e-haciz uygulanmıştır. Bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını, ağırlaşan ekonomik koşullar nedeniyle bu yükü daha da derinleştirmiştir. Devam eden salgın sürecinde bu gençlerin istihdama katılmalarının zorluğu ortadadır. Bu durum hem gençlerimizi hem de ailelerini zorlayacak bir tabloyla karşı karşıya bırakacaktır. “Gençlerimize ihtiyaç duydukları ve hak ettikleri iş imkânlarını yaratmadan öğrenim borçlarının baskısı altında ezmek, sosyal devlet anlayışına ters düşmektedir.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın