Çin-Almanya

Çin Almanya’nın En Büyük İthalatçısı Oldu

Dünya

Federal Almanya İstatistik Dairesi’nin açıklamasına göre bu yılın ikinci çeyreğinde Çin bütün dünyada Alman ihracatçılarının en büyük alıcısı oldu. Almanya’nın nisan- haziran arası Çin’e ihracatı 23 milyar avro oldu.Nedenlerinden birisi Çin’in salgınından hızla normale dönmesi olarak belirtiliyor.

Böylece ihracat şampiyonu olan Almanya’nın birinci ticaret ortağı da ABD iken Çin oldu. ABD üçüncü sıraya düştü. Çin-Almanya-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini daha da geliştirmek için hafta başında liderler sevisinde bir video konferans düzenlendi. Pekin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Çin aleyhtarı iddialarını da geri çevirdi.

ABD’Yİ GERİDE BIRAKTI

ÇKP yayın organı Halkın Günlüğü 14 Eylül günü Almanya-Çin arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesini haber yaptı. Gazeteye göre Alman ihracatçılar daha önceleri mallarını çoğunlukla ABD’ye iletiyorlardı. Ancak korona salgını ve ABD’nin koruyuculuk ve gümrük duvarlarını yükseltmesi ihracatçıları Çin’e yönlendirdi. Alman ekonomisin temsilcileri, Federal Cumhuriyet ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında gelişen ticaretin ABD yaptırımlarından etkilenmemesini umuyorlar.

Federal Almanya dış ticaret ve toptancılar birliği başkanı Anton Börner, Frankfurter Allgemeine gazetesine verdiği demeçte Çin’le gelişmekte olan ticari ilişkilerine yönelik tehlikeyi şöyle tanımladı: “Eğer ABD Çin’le ticaret yapanları cezalandırırsa çok yıkıcı sonuçlara yol açar. Bu durum Alman ekonomisine de büyük sorunlar yükler.”

Geçen yıl Alman ihracatçılar Çin’e toplam 96 milyar avro değerinde ihracat gerçekleştirdiler. Halkın günlüğüne göre, güncel gelişmeler Çin’e ihracatın ve ortak ticaretin giderek yükseleceğini göstermekte. Bu nedenle Alman ihracatçılar ağırlıklı olarak Çin pazarına yoğunlaşacaklar.

ÇOK KUTUPLULUK GÜÇLENDİRİLECEK

Çin Halk Cumhuriyeti ve Federal Almanya arasındaki ticari ilişkilerin çapının gittikçe büyümesi ikili ilişkilerin de çok yönlü olarak yoğunlaşmasını birlikte getirmektedir. Çin Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre 14 Eylül günü Xi Jinping ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir video konferans düzenlendi. Görüşmelerin odağında ekonomik ve ticari işbirliği, çok kutupluluğun savunulması ve güçlendirilmesi konuları vardı.

FRANSA’YA YANIT

AB’nin en güçlü ekonomisi ve lider ülkesi Almanya ve AB ile çok yönlü ilişkilerini geliştiren Çin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kendilerine yönelik eleştirilerini geri çevirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslüman azınlıklarla ilgili iddiaların kabul edilemeyeceğini açıkladı. Bakanlığın açıklamasında söz konusu bölgede halkın eğitilmesi yanında teröre karşı önlemler alındığı ve radikal örgütlenmelerin önlenmeye çalışıldığı belirtildi.

Küresel ekonomik bir güç haline gelen Çin, korona salgını sırasında Avrupa ve özellikle Almanya ile ilişkilerini çok hızlı olarak geliştirmeye başladı. Çin-Asya ülkeleri ve Avrupa ülkelerinin yakınlaşmasının dünya barışı, adil ekonomik düzen ve savaş tehditlerine karşı dikkate değer bir etken olduğu değerlendiriliyor.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın