Lisa Montmomery

DEMOKRASİNİN BAŞKENTİ ABD’DE 70 YILIN ARDINDAN İLK KEZ BİR KADIN İDAM EDİLDİ

Dünya

Amerika Birleşik Devletleri‘nde Donald Trump yönetimi, 70 yılın ardından ilk kez bir kadın mahkumu idam etti. 2004’te Missouri‘de boğarak öldürdüğü hamile bir kadının karnını yararak bebeğini kaçırmaktan hüküm giyen Lisa Montmomery, Indiana Terre Haute Federal Hapishanesi’nde dün gece 01.31’de idam edildi.

LİSA MONTMOMERY 52 YAŞINDA VE HASTA

52 yaşındaki Montgomery, avukatlarının zihinsel durumunun onu infaz için uygun olmadığına dair itirazları üzerine zehirli iğne enjeksiyonu ile öldürüldü. Bununla birlikte Montgomery‘nin avukatları onun travma sonrası stres bozukluğu ile bipolar bozukluktan muzdarip olduğunu ifade ederek, infazının öncesinde kendinde olmadığını açıkladı. İdamından önceki günlerde, Montgomery‘nin  istismarcı annesinin sesine ilişkin işitsel halüsinasyonlar gördüğünü söyleyen avukatları, Tanrı’nın onunla bulmacalar aracılığıyla konuştuğuna inandığını söyledi.

Öte yandan, Montgomery‘nin avukatlarından Kelley Henry, yaptığı açıklamada, “Başarısız Trump yönetiminin korkutucu kan arzusu bu gece tam olarak sergilendi. Lisa Montgomery’nin idamına katılan herkes utanmalı” ifadelerini kullandı.

İDAMIN ÇAĞDAŞ HUKUKTA YERİ YOK

İdam cezalarının çağdaş hukukta yeri artık tartışılmıyor bile. ABD, işgal ettiği topraklarda da yaygın olarak idam cezası uygulamalarına başvuruyor. Lisa Montmomery, idam yerine bir hastaneye yatırılıp tedavi edilmesi gereken rahatsızlıkların belirtilerini taşıyordu. İdamın tiksindirici yönü bir yana, bir kadın olması, kadın hakları savunucularını, insan hakları savunucularını harekete geçirmemesi ile de dikkat çekti.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın