Çin- ABD

Demokrasinin başkenti (!) Washington’dan TikTok ve WeChat’e yasak

Dünya

Amerikancıların genel söylemidir demokrasi. Gerçekte ise önlerini açabilmek için kullandıkları bir araçtan öte başka bir argüman değildir demokrasi. Serbest piyasa ekonomi deyip rekabeti yasaklamak, demokrasi ve çok seslilik deyip çok sesli sazların çıkardığı tek sese demokrasi yaftası yapıştırmak da Amerikanseverlere özgü olsa gerek.

ABD, Çinli sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat’i ‘ulusal güvenliği koruma’ gerekçesiyle 20 Eylül’den itibaren yasaklayacak. Trump yönetiminin bu hamlesinin, Pekin ile gerginliği keskin bir şekilde artıracağı söyleniyor.Trump yönetimi, Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları WeChat ve TikTok’u pazar (20 Eylül) gününden itibaren uygulama mağazalarından indirilmesini yasakladı.

Beyaz Saray’ın, pazar gününden itibaren WeChat’ın kullanımını engellemek için harekete geçecek ve TikTok’a ise 12 Kasım’a kadar ulusal güvenliğe yönelik endişelerin giderilmesi için süre vereceği açılandı.

Trump yönetiminin bu hamlesinin, Pekin ile gerginliği keskin bir şekilde artırması bekleniyor.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Çin Komünist Partisi’nin ABD’nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmek için bu uygulamaları kullandığı kaydedildi.

ABD’deki kullanıcılara korumak adına bu uygulamalara erişimin ortadan kaldırılacağı ve işlevlerinin önemli ölçüde azaltılacağı belirtilen açıklamada, TikTok ve WeChat’in oluşturduğu tehditlerin aynı olmasa da benzer olduğu aktarıldı.

Açıklamada, her iki uygulamanın da kullanıcılardan konum, tarama ve arama geçmişleri de dahil olmak üzere veri topladığı belirtilerek, söz konusu şirketlerin Çin Komünist Partisi’nin istihbarat servisleriyle zorunlu işbirliği içinde olduğu iddia edildi.

Bakanlığın açıklamasında “Bu durum WeChat ve TikTok kullanımının ulusal güvenliğimiz için kabul edilemez riskler oluşturmasına neden oluyor” ifadeleri kullanıldı.

NSA SKANDALI

ABD Bakanlığının bu iddiaları akla NSA (ABD Ulusal Güvenlik Dairesi) skandalını getirdi.

Eski CIA ajanı Edward Snowden NSA programlarına ilişkin sızdırdığı bilgilerde, gizliliğin ihlal edilerek ABD’li şirketlerin kişisel verileri toplayıp istihbarat servislerine sunduğunu ortaya çıkarmıştı.

ABD’de bireysel hak ve özgürlük ihlallerini inceleyen kurul, ABD istihbarat birimlerinin bilgi toplama amacıyla yüzbinlerce cep telefonu mesajını saklamasının “yasadışı” olduğu ve “terörü önlemede çok fazla yarar sağlamadığı” hükmüne varmıştı.

Washington, veri hakkında bilgi anlamına gelen ‘metadata’ yoluyla cep telefonu konuşmalarından ve çağrılarından bilgi toplamanın, eski ABD Başkanı George W. Bush döneminde yürürlüğe giren ve adına yurtseverlik yasası (terörle mücadele yasası) denen düzenleme uyarınca yasal olduğunu savunuyor.

YASAK DAVALIK OLDU

ABD’de bir yargıç, Başkan Donald Trump’ın WeChat üzerindeki yasağını geçici olarak durdurmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre, yargıç Laurel Beeler, başkanın emri çok belirsiz olduğu için ihtiyati tedbir kararı vermeye hazır olduğunu söyledi.

WeChat kullanıcıları, Trump yönetiminin ABD’de WeChat’in bireysel kullanıcılar, işletmeler ve gruplar tarafından kullanılmasını yasaklamasını engellemek için San Francisco’daki ABD Bölge Mahkemesinde bir ön tedbir talebinde bulunmuştu.

Adalet Bakanlığı ise çarşamba günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri uygulamayı yasaklasa bile WeChat kullanıcılarının hukuki veya cezai yaptırımlarla karşılaşmayacağını duyurdu.

Yorumunuzu Buraya Yazın