Çin Aşısı

Denenen Çin Aşısında Enfeksiyon ve Yan Etki Görülmedi

Sağlık

Çinli şirket geliştirilen iki yeni aşının yüz binden fazla kişide kullanıldığını ve aşı yapılan kişilerde herhangi bir belirgin yan etki ve enfeksiyon görülmediğini açıkladı. Üstelik bu kişilerin riskli bölge ve ülkelere de gittiği kaydedildi.

Sinopharm China Biological Şirketi, yeni aşının acil kullanımı ve ‘denizaşırı aşama III’ klinik araştırmaları üzerine yaptığı açıklamada, Sinopharm China Biological tarafından geliştirilen iki yeni aşının yüz binden fazla kişide kullanıldığını açıkladı. Aşı yapılan kişilerde herhangi bir belirgin yan etki ve enfeksiyon görülmediğini belirten şirket, aşı yaptıranlar arasında on binlerce kişinin aşılamadan sonra yurtdışındaki yüksek riskli ülke ve bölgelere gittiğini ve o kişilerde enfeksiyon görülmediğini kaydetti.

Sinopharm China Biological genel hukuk danışmanı Zhou Song, klinik denemeler için onaylanmış üç yerli yeni aşı olduğunu söyledi. Zhou Song, aşının acil kullanımının, Kovid-19 virüsü enfeksiyonunu tedavi eden sağlık personeli ve yüksek riskli ülkelerdeki diplomatlar, göçmenler ve Çin tarafından finanse edilen işletmeler gibi gruplar için olduğunu söyledi: “On binlerce insan aşılamadan sonra birkaç aydır denizaşırı ülkelerdeydi. Ve bu kişilerden herhangi bir bulaşma söz konusu olmadı. Aşının etkinliğini gösteren bunun gibi paralel kontrol verileri birkaç ülkede mevcuttur.”

AŞI YURTDIŞINDA TANINDI

Sinopharm China Biological başkan yardımcısı Zhang Yuntao, Xinguan inaktive aşısının aşama I ve aşama II klinik çalışmalarının Çin’de yapıldığını ve nötralize edici antikorların üretildiğini söyledi: “Nötralize edici antikor tespiti altın bir standarttır.” Yurtdışı aşama III klinik çalışmalarında da, nötralize edici antikorların sürekli olarak gözlemleneceğini belirten Zhang, “Nötralize edici antikorlar benzerdir. Yurtdışı denemelerinde aşı yapılan ülkeleri ve nüfusu genişlettik ve aşımız çoğunlukla yurtdışında tanındı, bu gelecekteki uygulamaların daha iyi olacağının işaretidir” dedi.

Zhang Yuntao, geçmişte aşılarını ihraç etmenin kendileri için çok zor olduğunu söyledi. Bir dizi düzenleme ve klinik kısıtlamaların olduğunu belirten Zhang, “Şimdi etkili bir bilimsel ve teknolojik gücümüz var. Aşama I ve aşama II klinik araştırmalarının verileri yurtdışında tanındı. Yurtdışında doğrudan üçüncü aşama klinik araştırmaları yürütmek için uluslararası bir işbirliği modeli oluşturuldu. Gelecekte Çin’in onayı ile bu ülkeler klinik araştırma yaptıkları sürece yasal olarak da listelenebilirler” dedi. Zhang ayrıca, şu an dünyada 500 milyon doz yeni inaktive edilmiş aşı olduğunu kaydetti.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın