Kitap

Dijital korsanlar yayıncılığı tehdit ediyor

Kültür-Sanat

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği YAYBİR, koronavirüs salgını sürecinde hız kazanan dijital korsanla aktif bir mücadeleye girdi ve önemli sonuçlar elde etti. Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan salgınla birlikte, internette geçirilen sürenin artması, dijital korsancılığın da yükselmesine sebep oldu. YAYBİR tarafından etkin bir şekilde takip edilen korsan yayınlar, yapılan başvurular sonucu kısa sürede engellendi. Salgınının ilk günlerinde internette yayınlanan, yüzlerce yayınevinin, yazarın, çevirmenin haklarını ihlal eden korsan içerikler bir gün gibi kısa sürede, YAYBİR tarafından kaldırıldı.

SOSYAL PLATFORMLARLA İŞBİRLİĞİ

Telif ihlalleri durumunda uzun bir prosedürün izlenmesini talep eden Yandex, pandemi sürecinde YAYBİR başvurularını hızlı bir şekilde değerlendirdi ve içlerinde kütüphane arşivlerini de barındıran çok sayıda linki kaldırdı.

PDF (dijital belge formatı) kitap paylaşan grupların bulunduğu Facebook, YAYBİR başvuruları sonucunda bu gruplara erişimi engelledi. YouTube da telif hakkı ihlaline dair şikâyetleri değerlendirip içeriği kaldıran başka bir platform olarak öne çıktı.

YAYBİR, PDF kitapların paylaşıldığı Telegram’da yapılan hak ihlallerinin önüne geçmek için de çalışmalara başladı, savcılık kanalıyla konuyu takip etmek için harekete geçti. YAYBİR’in sadece pandemi döneminde yaptığı çalışma ve başvurular sonucu kaldırılan link sayısı, altı yüzün üzerinde.

BAŞVURANLAR TELİF BEDELLERİNİ ALACAK

Uluslararası telif birlikleri ile yapılan işbirliği sonucunda, Türkiye’de yayınlanan ilimedebiyat eserlerinin yurtdışından elde edilen telif gelirleri ülkemizde ilk kez YAYBİR tarafından dağıtılıyor. Salgın dolayısıyla sıkıntılı günler geçiren yayıncılara katkı sağlayacağı düşünülen ödemeler başka ülkelerden elde edilen telif bedellerini içeriyor.

YAYBİR, ayrıca uluslararası düzeyde hak ihlallerinin önlenmesi ve üyelerinin haklarının takibi amacıyla yurtdışındaki telif hakları kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışıyor ve Uluslararası Çoğaltım Hakları Kuruluşları Federasyonu (IFRRO) üyesi. Bu ilişkilerin bir sonucu olarak, ülkemizde üretilen ilimedebiyat eserlerinin yurdışı telif gelirlerinin dağıtımı ilk kez YAYBİR tarafından hak sahiplerine ödeniyor.

Uluslararası Çoğaltım Hakları Kuruluşları Federasyonu (IFRRO) üyesi olan İngiliz telif hakları kuruluşu CLA ile YAYBİR arasındaki ikili anlaşmadan doğan ve Meslek Birliğine aktarılan telif bedellerinin hak sahiplerine ulaştırılabilmesi için çalışmalar tamamlandı.

Salgın sürecinde ekonomik açıdan zor bir süreç geçiren ilim-edebiyat alanındaki hak sahiplerine katkı sağlayacağını uman YAYBİR, hak sahiplerinin başvuru sonucu telif bedellerini alabileceklerini kamuoyuna duyurdu.

Yorumunuzu Buraya Yazın