Domates

Domates tarlada 1 lira, tezgahta 3,5 lira

Halkın Gündemi

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Adana‘da, hasadın başladığı hHaziran’ın ilk haftasında2,5-3 liraya tarlada satılan domatesin fiyatı 1 liraya düştü. Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, kentte son yıllarda domates ekim alanının arttığını söyledi. Çiftçinin para kazandığı ürünlere yöneldiğini ifade eden Bilgiç, domatesin de bu kazançlı ürünler arasında yer aldığını kaydetti. Bilgiç, ekim alanlarının bu yıl da artmasını beklediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Üreticimiz artık daha çok para kazandığı ürünlere yöneldi. Domates de bunlardan bir tanesi. Geçen sene domatesten verim ve fiyat olarak memnun olan çiftçimiz bu sene de memnun. Açık alan ve örtü altı domates ekim alanları, 2018’de yaklaşık 28 bin dekarken 2019’da neredeyse 47 bin dekar alanı buldu. Üretim 2018’de 150 bin tonken 2019’da 300 bin tona yaklaştı. Çukurova’yı bölgesel değerlendirdiğimizde, üretimimiz 1 milyon 800 bin tonu geçiyor. Türkiye için bu önemli bir rakam. Çukurova olarak baktığımızda Türkiye’nin domates üretimine yüzde 11’lere yakın katkı veriyoruz.”

VERİM DAHA İYİ

Domateste verimin geçen yıl dabu sene de iyi olduğunu anlatan Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü:”Geçen yıl verim iyiydi, bu sene de iyi durumda. Örtü altı domatesin bölgede artması ve üreticinin ciddi gelir elde etmesi de önemli. Adana’nın domates ihracatı var. İhracatta 2018’de yaklaşık 12 bin 550 ton domates tescilimiz varken 2019’da 35 bin tona yükselmiş. İhracat yaklaşık 3 katına çıkmış. 2020’de de bu rakamları geçeceğimiz kanaatindeyim. Örtü altı domateste de ciddi ihracatı olan bir ülkeyiz. Bunu sağladığımız takdirde inanıyorum ki üretici emeğinin karşılığını alır diye düşünüyorum. Domates 2020’de de üreticinin alın terinin karşılığını verecek ürünlerden bir tanesi.”

Çiftçi Enver Güven de Türkiye’de seralardan sonra tarlada hasadın Adana’da başladığını vurgulayarak, “Adana’da temmuzun ortasına kadar hasadımız sürecek. Hava şartları domates için güzel seyretti. Verimden memnunuz, dekar başına 10 ton ürün alıyoruz. Fiyatlar düşük, tarlada 1 liradan  alıcı buluyor” ifadesini kullandı.

HÜKÜMETİN GÖREVİ

Bu durumda hükümetin görevi, tarlada 1 lira olan domatesin 3,5 liraya satılıp aracının cebine giden bölümü sınırlaması değil mi? Üretenden daha çok kazanan bir sistemde ne üreten ne tüketen mutlu olabilir. Ayasofya gibi yapay gündemler üretmek yerine, iş arayanların iş bulması, üretime dönük yatırımların önünün açılması gerekiyor. Bu da kamu ağırlıklı bir karma bir sistemde olanaklı olabilir. Büyük yük devletin omuzlarında olmak zorundadır. Sermaye kazanacağı kâra, elde edeceği gelire bakar.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın