Domates

Domates Tarlada,Hükümet İzliyor

Yurt

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fiyatların salçalık domateste 30, sofralık domateste 60 kuruşa kadar düştüğünü ifade ederek, fiyatların üretim maliyetinin altında kaldığını bildirdi. Bayraktar ihracatın açılmasını istedi.

Şemsi Bayraktar domatesle ilgili olarak yaptığı açıklamada, pandemi ile birlikte gıda güvencesinin öneminin daha iyi anlaşıldığını, Türk çiftçisinin bu süreçte büyük fedakarlık göstererek tarlasında kaldığını, üretime devam ettiğini hatırlattı. Ülkesi için, vatandaşlarını doyurmak için büyük bir özveri ile üreten çiftçilerin, bu süreçte çeşitli olumsuzluklarla karşılaştığını belirten Bayraktar, “Doğal afetler ve bitki hastalıkları ile mücadele eden, aralarında domates üreticilerimizin debulunduğu çiftçilerin birçoğu fidelerini yeniden dikmek zorunda kaldı. Bu durum üretim maliyetlerini önemli ölçüde artırdı” dedi.

Bütün olumsuzluklara rağmen pes etmeden üretime devam eden çiftçilerin şimdi de pazarlama sorunları ile karşı karşıya kaldığını vurgulayan Bayraktar, şöyle konuştu: “Domates fiyatlardaki düşüşün devam etmesi durumunda domates üreticisinin üretimden çekilebilecek veya alternatif ürünlere yönelebilecektir. Domatesin tarlada kalmaması için ihracatın acilen açılması gerekiyor. Sofralık domateste sorunun çözümü için Irak ve Suudi Arabistan’a ihracatın yolu açılmalı, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Büyükşehir Belediyeleri de alım yaparak zor durumdaki üreticilerimize destek olmalıdır.”

“BAZI SALÇA FABRİKALARININ ÜRETİCİLERİN ZARARINA GÖZ YUMUYOR”

Salçalık domates üreticilerinin de maliyetin altına düşen fiyatlar nedeniyle zarara uğradığını kaydeden Bayraktar, sözleşmenin esaslarına uymayan salça fabrikalarını insafa davet etti. Sorumluluklarını yerine getirmeyen bazı salça fabrikalarının üreticilerin zararına göz yumduğunu ifade eden Bayraktar şunları söyledi: “Sözleşmenin gereğini yerine getirmeyip maliyeti karşılamayacak fiyatlardan alım yapan fabrikalar, fiyatların düşmesine neden olmuştur.Fabrikalar şunu çok iyi bilmelidir ki, eğer çiftçilerimiz üretimden uzaklaşırsa önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak. Üreticimiz fabrikaların insafına bırakılmamalı, Ziraat Odalarımıza sözleşmelere uyumu denetleme yetkisi verilmelidir.”

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ  KOTAYI  ARTIRMALI

Salçalık domateste Türkşeker’in piyasaya girmesini olumlu karşıladıklarını ifade eden Bayraktar,sözleşmeli olarak salçalık domates alan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin de kotalarını artırarak üyeleri olan çiftçilere yardımcı olmaları gerektiğini vurguladı. Bayraktar, çiftçilerin sorunlarının çözümü için ilgili bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduklarını da ifade ederek, “Sofralık ve salçalık domates üreticisi çiftçilerimizin sorunlarını ilgili bakanlıklarımıza ilettik. Aktardığımız sorunların bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyoruz” dedi.

Yorumunuzu Buraya Yazın