Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (DSÖ) BAŞKANI: COVİD-19 SON SALGIN OLMAYACAK

Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 salgınının krizlerin sonuncusu olmayacağı konusunda uyardı.

Pazar günü ilki düzenlenen Uluslararası Salgın Hazırlık Günü dolayısıyla bir video yayınlayan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Covid-19) krizinin dünyanın karşılaştığı son pandemi olmayacağı uyarısında bulundu. Ghebreyesus, insan sağlığını geliştirmek için yapılan çabaların iklim kriziyle mücadele ve hayvan yaşamını iyileştirme adımları atmadan başarısız olacağını söyledi.

Uluslararası Epidemi Hazırlığı Günü için konuşma yapan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgınlar sırasında harcamalar yapıp gelecek olanlar için önlemler almama döngüsünü kınadığını belirtti.

Covid-19 salgınından gerekli derslerin alınması gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, “Uzun zamandır dünya aynı döngü içinde panik ve umursamazlıkla ilerliyordu. Bir salgına para harcıyor ve bittiğinde unutuyoruz. Bu çok tehlikeli bir döngü. Tarih bize bunun son pandemi olmayacağını ve epidemilerin hayatın bir gerçeği olduğunu gösteriyor. Bu pandemi bize insan sağlığı, çevre ve hayvanlar arasındaki bağı gösterdi.” dedi.

DSÖ Genel Direktörü, insan sağlığını geliştirmenin yolunun iklim kriziyle mücadele ve hayvan yaşamını iyileştirme olmadan başarısız olacağını da sözlerine ekledi.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın