Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Eğitimin geleceği 31 Ağustos’ta netleşecek

Sağlık Yaşam

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 31 Ağustos’ta okullarda yüz yüze eğitime başlanıp başlanmayacağı konusuna ilişkin, “Bugünden bunu söylememizin beklenmesi doğru değil” dedi.

Selçuk, Ağustos’un sonu Eylül’ün başında verilere dayalı olarak bir karar verileceğini söyledi.

Bakan Selçuk, Bakanlığın Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen “Tabii Mobil Uygulaması Tanıtım Programı” sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir basın mensubunun okulların açılmasıyla ilgili sorusu üzerine Bakan Selçuk, “Veriye dayalı olarak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu  ile istişare yaparak, değerlendirmeler yaparak karar veriyoruz. Bu veriler bugün elimizde var mı? Yok. Bizim için çocuklarımızın, öğretmenlerimizin sağlığı birinci derecedeönemli” dedi.

Eğitim öğretim yılı çalışma takviminin mevzuat gereği açıklandığını söyleyen Selçuk sözlerine şöyle devam etti: “Şartlar elverişli olursa ‘Bunu o tarihte açacağız’ demeye çalışıyoruz. Bütün planlarımızı buna göre yaptık. Biz aylardır hazırlanıyoruz. Bu bizim karşımıza yeni çıkmış bir konu değil. ‘Gerekli şartlar sağlanırsa okullar 31 Ağustos’ta açılsın’ denilirse, sağlıklı bir ortam söz konusuyla hiçbir sıkıntı olmaz. Denilirse ki ‘Bir süre daha açmayın, uzaktan eğitime devam edin’, biz devam ederiz, hiç sorun yok. ‘Seyreltilmiş bir ders çizelgesiyle ve belirli aralıklarla, azaltılmış ders saatleriyle kısmi bir uygulama yapıp, karma bir model deneyin’ denilirse biz buna da hazırız.”

ÖZEL OKULLARIN DURUMU

“Uzaktan eğitim süreci devam ederse, veliler için özel okul ücretlerinde indirim olabilir mi?” sorusunu da Selçuk, “Velilerimizin mağdur olmaması için genel prensip kararlarıyla ilgileniriz, takip ederiz. Ticaret hukuku ile ilgili şirket hukuku ile ilgili konulara müdahil olmamız mümkün değil. Özel okulların harcama kalemlerinin değerlendirilmesi hususunda bütün derneklerle istişare içindeyiz. Öyle bir konu söz konusu olursa, bu o zamanın konusu” diye yanıtladı.

Velilere imzalatılması planlanan taahhütnameye ilişkin olarak Ziya Selçuk, görüşmelerin devam ettiğini, Sağlık Bakanlığı ile gereken tartışmaları, görüş alışverişlerini yaptıklarını ve gelecek hafta bu konularla ilgili sürekli netleştirilen açıklamalarda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Yorumunuzu Buraya Yazın