İpek Böcekçiliği

Elazığ İpekböceği yetiştiriciliğinin merkezi oluyor

Ekonomi

Türkiye bir yandan fabrikalarını satıp tarım alanlarını terk ederken bir yandan da üretimin ne denli gerekli olduğu ortaya çıkınca, unutulmaya yüz tutan uğraşlar yeniden ale alınıyor. Bunlardan biri de ipek böceği yetiştiriciliği… Elazığ’da yaşama geçen proje ile ipek böceği yetiştiriciliği yeniden başlıyor.

Elazığ’ın ipeği 1946 yılında Fransa’da düzenlenen ipekli dokuma sergisinde altın madalya kazanmasına karşın teknolojik gelişmeler, tekstildeki üretim ve gelişmeler derken unutulmaya yüz tutmuştu. Bu durumun farkında olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile diğer paydaş kurum ve kuruluşların ortak çalışmasıyla “Elazığ’da İpek Böceği Yetiştiriciliğinin ve İpekli Dokumaların Yeniden Hayata Geçirilmesi Projesi” hazırlandı.

Proje kapsamında özel olarak seçilen 27 aile, 45 gün süren bakım döneminin sonunda dönüşümü tamamlanan kozaları toplamanın mutluluğunu yaşadı. Üreticilerin bu yıl  ki hedefi 1000 kilogram koza hasadı. Önümüzdeki yıllarda ise üreticiler 4 kilogram ile koza üretiminin can damarı olmayı hedefliyorlar.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın