Enver Altaylı

Enver Altaylı Türkiye’yi Almanya’ya Şikayet Etti

Güncel

Haberin ayrıntıları aşağıda ama ayrıntılardan önce küçük bilgiler verelim: Enver Altaylı‘nın 27 Mayıs‘tan sonraki faaliyetlerine, darbe girişimlerinde oynadığı role, askerleri idama götüren kışkırtmalara kalkıştığının pek üzerinde durulmadı. 12 Mart‘ın ardından milliyetçi kesimler içine yerleşerek yaptığı 5. Kol faaliyetleri, sokak çatışmalarının tırmanmasındaki rolü henüz gündeme gelmedi. Ruzi Nazar gibi CIA bağlantılı kişilerle ilişkileri, Türkiye‘de yaratılan kaos ortamındaki rolü karanlıklar içinde. Sağa ve sola musallat olan CIA bağlantılı kontrgerilla örgütlenmeleri ne yazık ki henüz ortaya çıkarılabilmiş değil.

Eski MİT mensubu Enver Altaylı, yargılandığı davada cezaevindeki şartlarının kötü olduğunu savunarak, “Almanlar da duysunlar. Bana uygulanan muamele, eski idam mahkumlarına uygulanan muamele ile aynıdır” dedi. İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun dayısı olan eski MİT’çi Enver Altaylı’nın da aralarında bulunduğu 4 sanıklı FETÖ davasına devam edildi. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Enver Altaylı ve Mehmet Barıner SEGBİS sistemiyle bağlandı. Duruşmayı Almanya Büyükelçiliği’nden bir yetkili de takip etti.

Çapraz sorgusu beklenen Enver Altaylı, SEGBİS sistemiyle sorulara yanıt vermek istemediğini kaydederek, “Huzurunuzda cevap vermek istiyorum. Duruşmayı uzatmak gibi bir niyetim yok. Pandemi koşulları da dikkate alınarak duruşmanın uygun bir tarihe ertelenmesini istiyorum” dedi. Tutuklu bulunduğu cezaevinde kaldığı koşulların sağlıklı olmadığını savunan Altaylı, şöyle devam etti: “Burada hastaneye gidebilmek için beyin kanaması geçirmem gerek. Bunun dışında hastaneye gidebilmek söz konusu değil. Almanlar da duysunlar. Bana uygulanan muamele, eski idam mahkumlarına uygulanan muamele ile aynıdır.

Mahkeme Başkanı Sarıdoğan ise Altaylı‘nın sağlıkla ilgili bütün taleplerinin karşılandığına ilişkin cezaevi yazısını okuyarak, “Devletimizin ve cezaevinin sizi hastaneye götürmemesi gibi bir durum olamaz. Sevk edildiğiniz halde hastaneye gitmediğiniz bile olmuş. Bu süreçte hastaneye giderken bile koronavirüse yakalanabilirsiniz. Bu hususlara da cezaevi yönetimlerince dikkat ediliyor” dedi. Altaylı’nın kızı ve avukatı Dilara Yılmaz ise, ‘masumiyet karinesini zedeleyecek şekilde çıkan haberlerle ilgili olarak yayın yasağı getirilmesini’ talep etti.

Diğer tutuklu sanık Mehmet Barıner de, cezaevindeki koşulları eleştirdi. Beyanların ardından ara kararı açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmanın Sincan Cezaevi Kampüsü içerisinde bulunan duruşma salonunda yapılmasını kararlaştırdı.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın