Ermeni Saldırısı

Ermenistan Azerbaycan’a Saldırdı

Dünya

Günlerdir Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki gerilim sürüyor. Gerilim bu sabah saatlerinde Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırması ile yükseldi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yaptığı açıklamada, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı saldırıda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Saldırı sonrası yapılan incelemede, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerinde Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu görüldü. Bölgede halkın kullandığı altyapıda ciddi hasar görüldüğü aktarıldı. Azerbaycan ordusunun düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme önlemlerinde bulunduğu açıklandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği bildirildi.

İLHAM ALİYEV: ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMAYACAK

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına saldırısı sürerken arasındaki Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Ulusa sesleniş konuşması yapan Aliyev, ilk ateşi açan tarafın Ermenistan olduğunu ve saldırıya misliyle karşılık verildiğini söyledi.

Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün korunduğunu belirten Aliyev, “Ermenistan’ın askeri araçlarını imha ettik. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı, kalmayacak. Ermenistan gereken yanıtı aldı ve alacak. Ermenistan’la Karabağ müzakereleri şu an sürmüyor. Karabağ Azerbaycan’ındır” dedi.

ERMENİSTAN’DA SALDIRI SONRASI KARŞI SALDIRI SIKIYÖNETİM VE SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Azerbaycan’a saldıran Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Güvenlik Konseyi‘nin toplandığını duyurdu. Paşinyan, hükûmetin sıkıyönetim ve kısmi seferberlik seçenekleri üzerinde duracağını söyledi ve ekledi “Kutsal vatanımızı korumaya hazır olun” dedi. Uluslararası haber ajansları, Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’da da sıkıyönetim ve seferberlik ilan ettiğini duyurdu.

TAYYİP ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından açıklama yaptı:

“Azerbaycan’a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır.

Ermenistan’ın tahrikkar saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli bir tepki ortaya koyamayan uluslararası toplum çifte standardını bir kez daha göstermektedir. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkar tutumunu sürdüren Minsk üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzaktadır.

Ermeni halkını, kendilerini felakete sürükleyen yönetimlerine ve onları bir kukla gibi kullananlara karşı geleceklerine sahip çıkmaya davet ederken, tüm dünyaya işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede Azerbaycan’ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz.

Bugün yaptığımız telefon görüşmesinde dirayetli ve kararlı duruşuna bir kez daha şahit olduğum Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim İlham Aliyev’e ifade ettiğim gibi, Türkiye “tek millet, iki devlet” anlayışıyla, Azerbaycanlı kardeşleriyle dayanışmasını güçlendirerek sürdürecektir.”

ÇAVUŞOĞLU İLE LAVROV GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ile Lavrov’un görüşmesinde, “Ermenistan’ın saldırganlığı” konusu ele alındı.

DIŞİŞLERİ: TÜRKİYE’NİN AZERBAYCAN’A DESTEĞİ TAMDIR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını “Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Ermenistan’ı uluslararası hukuku ihlal ederek, sivilleri hedef aldığını belirtti. Ermenistan’ı kınayan Aksoy, “Bu saldırılarla Ermenistan bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir. Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız” dedi.

Uluslararası topluma çağrıda bulunan Aksoy, “Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

SİYASİ PARTİLERDEN ERMENİ SALDIRGANLIĞINA KINAMA

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını kınadı ve “Ermenistan’a bağlı katliam şebekeleri bu saldırılarla insanlık suçu işliyor. Ermenistan’a karşı uluslararası toplum sesini yükseltmelidir” dedi.

CHP: KARDEŞ AZERBAYCAN’IN YANINDAYIZ

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ermenistan’ı kınadı. Özkoç, “Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Çatışma bir an önce bitirilmelidir. Kardeş Azerbaycan’ın daima yanındayız. Saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın