Ermenistan’da Paşinyan Karşıtı Gösteriler Sürüyor

Ermenistan’da Paşinyan Karşıtı Gösteriler Sürüyor

Dünya

Ermenistan’da, Azerbaycan ile Dağlık Karabağ’da çatışmaları sona erdiren anlaşmanın imzalaması nedeniyle Paşinyan hükümetinin istifası için düzenlenen gösterilerinde 60’tan fazla kişi gözaltına alındı.

Ermenistan’ın başkenti Erivan‘daki Özgürlük Meydanı ve Matenadaran Enstitüsü’nün önünde, muhalif partilerce düzenlenen gösteriye binlerce kişi katıldı. Başbakan Nikol Paşinyan’ın Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında yenilgiyi kabul etmesine karşı çıkan protestocular, hükümetin istifa etmesini istedi. Gösterilerde, muhalif Müreffeh Ermenistan Partisi Başkanı Gagik Tsarukyan, eski Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcıları Ara Sahakian ve Eduard Şarmazanov, eski Ulusal Güvenlik Servisi Müdürü Artur Vanetsyan‘ın yanı sıra 60’ın üzerinde kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Ülkede, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ‘da ateşkesin ilan edilmesinden bu yana hükümet karşıtı protestolar düzenleniyor.

‘İmzalamasaydık Kuşatılacaktık

Öte yandan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ulusa seslenerek, Dağlık Karabağ‘da ateşkesin ilan edilmesine ilişkin Azerbaycan ile yaptıkları anlaşmanın kötü olduğunu ancakdurumun daha da kötü hale getirilmemesi gerektiğini belirtti. “Anlaşmayı imzalamasaydık Karabağ’daki 20 bin asker kuşatılacaktı” diyen Paşinyan, bu anlaşmanın Karabağ sorunlarına son noktanın konulduğu anlamına gelmediğini savundu.

Soros desteği ve Turuncu Devrimlerin son temsilcisi Nikol Paşinyan hükümetinin gösteriler sonucunda iktidarda kalamayacağı tarafsız gözlemcilerce değerlendiriliyor.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın