ETİ

ETİ Alüminyum Yerli Batarya İçin Çalışmalara Başladı

Ekonomi

ETİ Alüminyum, AR-GE çalışmaları ile ileri teknolojiye sahip iki yeni ürün geliştirerek bu alandaki ithalatın önüne geçeceğini duyurdu. Farklı projelerin yürütüldüğü AR-GE Merkezi’nin yeni hedefi ise bataryaların hammaddesi olarak kabul edilen lityum karbonatı üretmek. 2021 yılında devreye girecek pilot tesiste yıllık 3.5 ton lityum karbonat üretilecek, hedef ise yılda 370 ton üretime ulaşmak.

70 MİLYONLUK İTHALAT ÖNLENECEK

Cengiz Holding bünyesinde yer alan ETİ Alüminyum’un Ar-Ge çalışmaları ile geliştirilen ‘Özel Alüminyum Trihidroksit (ATH)’ ve ‘Özel Alümina’ sayesinde 2021 yılında en

az 70 milyon dolarlık ithalat önleneceği açıklayan ETİ Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, “Özelleştirmeden sonra 580 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Verimsiz halde olan tesis bugün Türkiye’nin alüminyum ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılar hale geldi” dedi.

TOGG İÇİN LİTYUM ÜRETECEK

“Mutfak malzemelerinde, inşaat işlerinde, zırhlı araçlarda, çiplerde, fren balatalarında, kısaca neredeyse bütün sektörlerde kullanılan ancak daha önce yurt dışından temin etmek zorunda kalınan ürünleri artık üretebiliyoruz” bilgisini veren Arkan, şunları söyledi: “Gelişen elektrikli araç sektöründe, Türkiye’nin koymuş olduğu yerli ve milli otomobil hedeflerine ETİ Alüminyum A.Ş. olarak katkıda bulunabilmek adına, firma bünyesinde lityum karbonat üretimi Ar-Ge çalışmaları başlatıldı. Çalışma kapsamında, boksit cevherinden lityumun geri kazanılması konusunda laboratuvar çapında çok olumlu sonuçlar elde edildi.

Yapılan numune çalışmalarından ‘Li-ion bataryalarında kullanıma uygun’ olduğu görüldü. 2021’de devreye alacağımız pilot tesis, yıllık 3.5 ton lityum karbonat üretecek. ETİ Alüminyum A.Ş. yılda 370 ton lityum karbonat üretim potansiyeline sahip.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın