El Hasan Vattara

Fildişi Sahili’nde Fransa Vattara’ya Yenildi

Dünya

Fildişi Sahili‘nde 31 Ekim’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde, mevcut Cumhurbaşkanı El Hasan Vattara, ABD ve Fransa’nın engelleme çabalarına karşın oyların yüzde 94,27’sini alarak 3’üncü dönemine seçildi.

Fildişi Sahili’nde cumhurbaşkanlığı seçimlerini Fransa’nın darbelerle devirmek istediği El Hasan Vattara (Alassane Ouattara) yüzde 94.27 gibi oyların ezici çoğunluğunu alarak kazandı.

Bağımsız Seçim Komisyonu (CEI), cumartesi günü düzenlenen seçimlere ilişkin geçici sonuçları açıkladı. Buna göre, Vattara yüzde 94,27, Pascal Affi N’Guessan yüzde 0,99, Henri Konan Bedie yüzde 1,66 ve Kouadio Konan Bertin de yüzde 1,99 oy aldı.

Seçimlere katılım oranı da yüzde 53,9 olarak belirlendi. CEI’nin açıkladığı sonuçların Anayasa Konseyi tarafından da onaylanması gerekiyor. Vattara, 2015 seçimlerinde de oyların yüzde 83.66’sını almıştı. Vattara, özellikle 2016 yılından bu yana Çin’le ilişkilere önem vermesiyle tanınıyor.

Fransa, 2017 yılındaki darbe girişiminin ardından, 20 Ekim’de yeniden darbe girişimini başlatmak istemiş, ancak Fildişi Cumhuriyet Ordusu, girişimi deşifre ederek bastırmıştı.

Darbenin ‘tetikçisi’ Giyom Soro, hakkındaki resmi iade istemlerine rağmen, Paris ve Brüksel’in ev sahipliğinde ülkesine karşı yıkıcı faaliyetlerini sürdürüyor.

BOYKOTA KARŞIN SEÇİMLERE KATILIM ARTTI

Fransa çaresiz. Örgütlemeye çalıştığı ‘seçimleri boykot’ ve ‘sivil itaatsizlik’ eylemleri başarısızlıkla sonuçlandı. 2015 seçimlerinde yüzde 53 olan katılım oranı, 2020 seçimlerinde ‘aktif’ boykot çağrılarına rağmen yüzde 54 oldu. Fildişi halkı seçimlere daha fazla katıldı.

FRANSA BÜYÜKELÇİSİ’NİN MUHALEFETLE TOPLANTISI

Fransa’nın yeni hamlesi, seçim sonuçlarını tanımama ve sözde muhaliflerin ‘geçici hükümet’ çağrısı oldu.

Fransa’nın Fildişi Büyükelçisi diplomatik teamüllerin dışına çıkarak, seçimlerin ertesi günü sabah muhalefet liderleriyle buluştu. Buluşmayı takiben, muhalifler düzenledikleri basın toplantısıyla geçici hükümet’ kuracaklarını iddia ettiler.

Fransa’ya karşı mesafeli ve halkçı Loran Gbagbo’ya yönelik yürütülen 2002-2007 iç savaşının kontrgerilla şefi Giyom Soro’nun yardımcıları, toplantıda Fransız Büyükelçisi’yle birlikte ‘geçici hükümet’ kararının alındığını kamuoyuyla paylaştılar.

ASYA ÇAĞI’NDA 2010 KRİZİ TEKRAR ETMEYECEK

Fransız medyasının “Fildişi yeniden 2010-2011’de olduğu gibi seçim sonrası iç savaşa mı sürükleniyor” başlıklı yorumlarına dair ise şu değerlendirme yapılabilir: O dönem kapandı. Afrika ülkelerinde Çin ile işbirliği içerisinde huzur ve istikrar egemen oluyor. Fildişi Sahili, 2011 yılından bu yana daimi olarak her yıl yüzde 12 büyümesini sürdürüyor.

Çin son olarak, değeri 500 milyon doları asan 3 büyük spor kompleksini yaparak, Fildişi Sahili devletine hibe etmişti. Çinli yetkililer, bu bağışla, 2022 yılında Afrika Futbol Kupası’nın Fildişi’nde yapılmasının altyapısını oluşturduklarını belirterek, “Afrika devletleri arasında kültür ve spor alanında işbirliğini geliştirmekten mutluyuz” açıklamasını yaptılar.

‘KENDİ DEĞERLERİNİZLE BİZİ YARGILAYAMAZSINIZ’

Düne kadar Fransa’nın etkisindeki Fildişi devleti ve yöneticileri, Asya Çağı’nda Fransa merkezli Batı saldırganlığının yeni ‘diktatörü’ olarak anılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Vattara, küstahça sorular yönelten Fransız medyasına önceki gün sert çıktı. Cebinden çıkardığı Fildişi Sahili devleti Anayasa’sını göstererek, “Kendi normlarınızla Afrika devletlerini yargılayamazsınız” dedi.

Vattara, “geçiş hükümeti” ve benzeri çağrıların Anayasa’da yerinin olmadığının altını çizerek, muhalefeti uyardı: “Bu yaptıklarınız suçtur. Yasalar karşısında kim olursanız olun muafiyetiniz yok”.Pektaş ve Onur Aspaslan solist olarak sahne alacak.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın