Emmanuel Macron

Fransa’dan Lübnan’da 100 Yıl Sonra Yeniden Sömürgeci Çıkışlar

Dünya

Beyrut Limanı’ndaki patlama sonrası Lübnan’ı ikinci kez ziyaret eden ve ‘siyasi reform’ çağrılarında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tavırları Fransa’nın ülkedeki bir asır önceki işgalci rolünü hatırlattı. Ziyaretin Fransa’nın Lübnan’da manda yönetimini ilan ettiği 1 Eylül 1920 tarihinin yüzüncü yılına denk gelmesi ise dikkat çekti.

Temellerini attığı mezhepçi sistem üzerinden Lübnan’da hala etkisini sürdürmeye çalışan Fransa, “Lübnan’da yeni bir siyasi anlaşma” önerisiyle ülkedeki yönetim sistemini yeniden şekillendirme girişimlerini başlattı. Önceki gün başkentte Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun tarafından karşılanan Macron havalimanında yaptığı açıklamada, “6 Ağustos’ta söz verdiğim gibi tekrar Beyrut’a gelmekten çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Lübnan’ın 100. yılı vesilesiyle de Beyrut’u ziyaret ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Macron, sağlık, eğitim ve kentin tekrar inşası üzerine projeler paylaşacağını ve Lübnan’ın siyasi durumunu inceleyeceklerini açıkladı.

Çokça konuşulan ülkenin ‘iç işlerine müdahale’ tartışmaları üzerine, Macron, siyasi gelişmeleri ülkenin iç işlerine müdahale etmeden ve egemenliğine dokunmadan fakat gereksinimlerden de ödün vermeden takip edeceğini vurguladı.

PROTESTOLARLA KARŞILANDI

Macron açıklaması sırasında yine protestolarla karşılandı. Lübnanlılar devlet yöneticilerinin de Macron ile bir araya gelmesine tepki göstererek, “Bizi bu hale düşürenlerle görüşmeyin” çağrıları yaptı. Protestolarda ülkenin yeni başbakanı Mustafa Edib’in de adının geçmesi üzerine Macron, “Lübnan’da başbakan seçimini onaylamak veya karşı çıkmak kesinlikle bana düşmez. Bu Lübnan’ın egemenlik meselesi, ama Lübnan halkına hizmet edecek reformların yapılacağından emin olmak istiyorum” ifadelerini kullandı. Fransız Cumhurbaşkanı, yardımların yerine getirilebilmesi ve buna Fransa’nın da destek verebilmesi adına reformların gerekli olduğu şartını bir kez daha koştu.

FEYRUZ İLE BULUŞTU

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ayrıca, Arap dünyasının divası olarak nitelendirilen Lübnanlı sanatçı Feyruz’u evinde ziyaret etti. Uzun süredir basın karşısına çıkmayan ve görüntü vermeyen Feyruz, Fransa Cumhurbaşkanı ile fotoğrafını resmi Twitter hesabından paylaştı. Macron’ın hem Lübnan hem de Arap coğrafyası için Arap milliyetçiliğinin en önemli sembollerinden biri olan Feyruz ile buluşması, “Fransa, Lübnan’da yeniden rol sahibi olmaya çalışıyor” şeklinde yorumlandı.

SONRAKİ DURAK IRAK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, çarşamba günü  ise Irak’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştireceği belirtildi. Macron böylece, Mustafa Kazımi’nin mayıs ayında başbakanlığa gelmesinin ardından Irak’ı ziyaret eden en üst düzey yabancı siyasi olacak. AFP haber ajansı, bunun ayrıca Macron’un Irak’a yapacağı ilk resmi ziyaret olduğunu vurguladı. Macron’un ofisinden resmi bir açıklama yapılmadı ancak Irak hükümetinden iki kaynak ziyareti doğruladı. Bir kaynak da AFP’ye yaptığı açıklamada, “(Macron) Irak başbakanı ve cumhurbaşkanıyla görüşecek, bir dizi siyasi aktörle görüşmeler yapmayı umuyor” dedi.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın